Home >> Haberler >> Avrupa >> Duisburg’da “Erhan Aktürk’e Özgürlük İnisiyatifi” Kuruldu

Duisburg’da “Erhan Aktürk’e Özgürlük İnisiyatifi” Kuruldu

ATİK aktivistlerine yönelik 15 Nisan’da, Almanya Adalet Bakanlığının kararıyla gerçekleştirilen tutuklama saldırılarından gözaltına alınan ve halen Nürnberg cezaevinde yatan Erhan Aktürk’e ilişkin Duisburg’da çeşitli eylemler gerçekleştirilmektedir.

du_ekaturk_soli

Kısa süre önce Duisburg şehir merkezinde “Erhan Aktürk’e Özgürlük İnisiyatifi”oluşturmak için bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Avukat Frank Jasenski ve ATİF temsilcisi katıldı.

Toplantıda ATİF temsilcisi; 15 Nisan’da gerçekleştirilen operasyonun amacı, hedefi ve sonrasında yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendirme yaptıktan sonra, tutuklu arkadaşlara uygulanan izolasyona vurgu yaptı. Özellikle de Avukatının verdiği bilgiye dayanarak, E. Aktürk’ün kaldığı blokta bulunan 25 hücrenin boşaltılarak, tek birisinde kendisinin kaldığını ve günde sadece bir saat havalandırmaya çıkarıldığının bilgisini verdi. Fakat sürdürülen kampanya sonucunda izolasyonun bir kısmının kaldırıldığını, artık içerdeki diğer tutsakların yararlandığı haklardan yararlandığını vurguladı. Temsilci, bu operasyonun tamamen politik olduğunu ve buna karşıda politik karşı koyuşun örgütlenmesinin zorunlu olduğunu, bunun içinde “Erhan Aktürk’e Özgürlük İnisiyatifinin” oluşturulmasının çok yerinde bir karar olduğunu belirtti.

Ardından söz alan Frank Jasenski; genel olarak operasyonun nasıl gerçekleştirildiğini, başlatılan takibat ve operasyona ilişkin mevcut hükümetin kararıyla yapıldığını ve buda siyasal bir saldırı olduğunun altını çizdi. Ardından genel olarak 129 a/b paragrafının ne olduğu, ne zaman hayata geçirildiği ve şimdiye kadar bu operasyona dayanılarak gerçekleştirilen operasyonlarda örnekler vererek, bu paragrafın tamamen hukuksuz ve de siyasal yönü olduğunun altını çizdi.

ATİK aktivistlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda bir çok Avrupa ülkelerinin içinde yer aldığını ve tamamen Türk devletinin verdiği bilgi ve belgelere dayanılarak takibatın ve operasyonun başlatıldığını vurguladı ve Türk devletinin verdiği bilgilerin güvenilir olmadığının defalarca ispatlandığının altını çizdi.

Avukat Jasenski’de bu saldırının sadece ATİK’e yönelik olmadığı, kısa süre önce NAV-DEM eski başkanı A. Çelik’in de gözaltına alındığı, yine hemen sonra başka bir Kürt politikacının tutuklandığını vurgulayarak, buna karşı yerli ve göçmen devrimci, ilerici kurumların ortak mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Ardından kitlelerden gelen sorulara yanıt verildikten sonra, kurulacak inisiyatifin neler yapması gerektiğine ilişkin önerilerle birlikte, gönüllü olarak inisiyatifte yer alacakların tespitiyle toplantı sonuçlandı.

Toplantıdan birkaç gün sonra bir araya gelen inisiyatif bileşenleri konuya ilişkin kendi önlerine bir çalışma planı koydular. Özellikle de eyalet parlamentosunun önünde miting, eyalet adalet bakanlığının önünde miting yapma gibi bir çok konuda tartışma yürütülerek kararlar alındı.

Oluşturulan inisiyatifin yerli ve göçmenlerden birçok kişi ve kurum temsilcilerinde oluşması oldukça olumlu olmuştur.