Home >> Haberler >> Avrupa >> YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri
YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri
YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri

YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri

15 Nisan’da ATİK’e yönelik gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında İsviçre’de tutsak edilen Mehmet Yeşilçalı’nın, İsviçre İdare Mahkemesi tarafından Almanya’ya iade kararı gerçekleşirken; bu hukuksuzluğu durdurmak için gerçekleştirilen eylemler devam ediyor.
Zürih’te YDG’liler merkezi yerlere Mehmet Yeşilçalı için özgürlük pankartları asarak iade kararını protesto etti. YDG İsviçre’nin konuya ilişkin ve gerçekleştirilen eylemlere ilişkin yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz.

 

YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri
YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri

15 Nisan tarihinden bu güne “bu dava mahkeme salonlarında değil sokakta kazanılır” şiarıyla aylardır yoğun bir mücadele süreci ördük. Sokak eylemlerinden lobi çalışmalarına kadar uzun bir süreçti bizler açısından. Tüm çabalara rağmen, İsviçre İdari Mahkemesi, davaya hukusal bakmaktan ziyade, devletler arasındaki kirli çıkarlar ve işbirliği politik yönelimine uygun olarak, Almanya`ya iadesine karar vermiştir. Mehmet YEŞİLÇALI’nın avukatlarının yaptığı iadeye itiraz, 4 ay sonra reddedilerek, Almanya’ya iadesine karar verilmiştir. İade kararının fiilen durudurulması için avukatlar tarafından Federal Mahkeme’ye taşınarak itiraz edilmiştir. Federal Mahkeme’nin itirazı kabul etmesi durumunda, dosya tekrar görüşülecektir. Aksi yönde karar verilmesi durumunda, Mehmet YEŞİLÇALI’nın Almanya’ya iadesi gerçekleşebilecektir.
Gerek İsviçre’deki ATİK’li devrimci Mehmet Yeşilçalı, gerekse diğer tutsaklarımız için hareket etme misyonu ile sokaklarda olduk. Meşruluğuna ve haklılığına inandığımız bir süreçten geçtik. Ve biliyoruz ki bu süreç bitmedi. Mehmet Yeşilçalı için hukuksal olarak son süreçler olsa da biz son sözümüzü söylemedik. Yoldaşımızı asla ve asla yalnız bırakmadığımızı her fırsatta söyledik söylemeye de devam edeceğiz.

YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri
YDG’den Mehmet Yeşilçalı İçin Pankart Asma Eylemleri

YDG’lilerden Pankart Asma Eylemi!
22 Aralık tarihinde İsviçre’de 3 ayrı bölgede eş zamanlı belirlenen hedeflere yakın bölgelerde pankart asma eylemi gerçekleştirildi. “Stoppt die Aüslieferung von Mehmet Yeşilçalı (Mehmet Yeşilçalı’nın İadesini Durdurun)” yazılı pankartlarımız otobana, merkezi bir bölgede köprü üzerine ve İsviçre’nin en büyük medya kuruluşunun ana binası olan TEMEDİA önüne asıldı. Özellikle TEMEDİA’nın seçilmesinin bir nedeni de oraya bağlı “20 Minuten” dergisinde Mehmet Yeşilçalı için gerçekle ilgisi olmayan haberler yayınlanması idi.
Otobanda olan pankartın kısa bir sürede farkedlilip kaldırılması, yine TAMEDİA binasının önünde polis tarafından kaldırılması, İsviçre devletinin tahammülsüzlüğünü bir kez daha gösterdi. Uzun dönemdir yoldaşımızın haksız yere tutsak edilmesinin öfkesinin üzerine bir de Alman devletinin 129 a/b saldırısının devamcısı olan Almanya’ya iade kararını kabul etmiyoruz. 15 Nisan tarihinden bu yana haklı gururumuz ile yoldaşımızın serbest bırakılması için yine sokaklarda olamaya devam edeceğiz.
YDG İsviçre