Home >> Haberler >> Hasta tutsaklar pazarlık konusu olamaz
F oturma eylemi
F oturma eylemi

Hasta tutsaklar pazarlık konusu olamaz

Her hafta Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen F oturma eyleminin 197. haftasında, hasta tutsak Abdülhekim Demir’in serbest bırakılması istendi.

Hasta tutsaklar pazarlık konusu olamaz
Hasta tutsaklar pazarlık konusu olamaz

“Tecrit öldürüyor, F Tipi hapishaneler kapatılsın”, “Hapishanede ölüm istemiyoruz, hasta tutsaklar serbest bırakılsın” yazılı pankartlarının açıldığı eylemde “Tecridi kaldırın ölümleri durdurun”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganlarıyla başladı.
Bu haftaki açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu adına Ümit Dolu okudu. Dolu, en temel insan haklarının çiğnendiği bir süreçten geçildiğini belirterek “Yaşam Hakkı” hiçleştirilmekte ve tecrit, baskı, şiddeti uygulayanların teşhir edilerek insanlık suçu işlediklerini haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

F oturma eylemi
F oturma eylemi

Abdülhekim Demir’in durumu
Bu hafta Ağır hasta tutsak Abdülhekim Demir’in durumunu anlatan Dolu, “Bağırsak ve mide kanseri hastası. Aynı zamanda Hepatit B virüsü taşıyıcısıdır. 2004 yılında Şırnak’ta gözaltına alınarak tutuklanır. 9 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılır. Yargılanması devam eden Abdülhekim demir, 2014 yılında tedavi için gittiği Çukurova Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde gözaltına alınır. Yargılama sonucu 3,5 yıl hapis cezası verildiği için tutuklanarak Kürkçüler F tipi Hapishaneye gönderilir.”
Dolu, 2014 yılında Adalet bakanlığı ve Adli Tıp Kurumuna yapılan başvuruya rağmen Abdülhekim Demir’e herhangi bir yanıt verilmemiştir bunun yanı sıra ailenin Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya da “Adli Tıp Kurumu’ndan Rapor bekliyoruz” şeklinde cevap verildiğini belirtti.
“Adli Tıp Kurumu karar organı olmaktan çıkarılmalıdır” diyen Dolu, “Hasta Tutsaklar konusu gündeme geldiğinde, bunun asla bir pazarlık konusu olamayacağını, insani olan bu sorunu en kısa zamanda çözmek için adım atacaklarını söyleyen eski-yeni başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere” çağrı yaparak hasta tutsakların serbest bırakılması için daha ne için beklenildiğini sordu.
Yeni yıla dair “İnsan hakları ve demokrasi mücadelesini vereceğimiz alanlarda yine buluşmak üzere” temennide bulunarak açıklamayı sonlandırdı.
F oturma eylemi 4. Yılına giren Roboskî katliamına dair 28 Aralık’ta yapılacak eyleme çağrı yapılarak sonlandırıldı.