Home >> Haberler >> Avrupa >> Mehmet Yeşilçalı`nın İadesini Durduralım!
Mehmet Yeşilçalı
Mehmet Yeşilçalı

Mehmet Yeşilçalı`nın İadesini Durduralım!

Mehmet Yeşilçalı
Mehmet Yeşilçalı

15 Nisan 2015 tarihinde, ATİK yönetici ve aktivistlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonla tutuklanarakİsviçre/Fribourg hapishanesine konulan Mehmet YEŞİLÇALI, Almanya`nın iade istemi ile tutukluydu. İsviçre`de, yoldaşları tarafından, aylardır yoğun bir mücadele süreci örülmekteydi.
Sokaklarda, çeşitli yöntem ve boyutlarda sürdürülen mücadele, hukuksal boyutta da yoğun olarak sürdürülüyordu. Diplomatik ve lobi çalışmaları da sürdüruen bu süreçte, hukuksuz şekilde tutuklanan ve İsviçre`de politik oturumu olan Mehmet YEŞLÇALI`nın Almanya`ya iadesi durudurulmaya, özgürlüğüne kavuşturulmaya çalışılıyordu.
Ancak, tüm çabalara rağmrn, İsviçre İdari mahkemesi, davaya hukusal bakmaktan ziyade, devletler arasındaki kirli çıkarlar ve işbirliği politik yönelimine uygun olarak, Almanya`ya iadesine karar vermiştir.
Mehmet YEŞİLÇALI`nın avukatlarının yaptığı, iadeye itiraz, 4 ay sonra red edilerek, Almanya`ya iadesine karar verilmiştir.
İade kararının fiilen durudurulması için, avukatlar tarafından, Federal Mahkemeye taşınarak itiraz edilmiştir. Federal mahkemenin itirazı kabul etmesi durumunda, dosya tekrar görüşülecektir. Aksi yönde karar verilmesi durumunda, Mehmet YEŞİLÇALI`nın Almanya`ya iadesi gerçekleşebilecektir.
Mehmet YEŞİLÇALI`nın yoldaşları ve avukatları, hukuk-dışı ve keyfi iade kararının durdurulması için, tüm duyarlı kesimleri harekete geçmeye, YEŞİLÇALI`şahsında, tüm ATIK ve devrimci tutsaklara sahip çıkılması çağrısını yapmışlardır.