Home >> Haberler >> Kandıra Cezaevi’ne neler oluyor?
Kandıra Cezaevi
Kandıra Cezaevi

Kandıra Cezaevi’ne neler oluyor?

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden iki milletvekiline gönderilen mektuba ‘örgütsel iletişim’ denilerek el konuldu. Çıplak arama uygulamasını protesto edenlere ziyaretçi yasağı geldi.

Haber: İSMAİL SAYMAZ –[email protected] /

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular, “Kasım 2015 hak ihlallleri raporu” hazırladı. Raporda yer verilen bilgilere göre tutukluların milletvekillerine gönderdiği mektuplara “örgütsel iletişim” gerekçesiyle el konuyor, çıplak arama uygulamasını sloganla protesto edenler ziyaretçi yasağı getiriliyor, hücresinde elişi yapmak için boncuk isteyen tutukluya “tığ istedin” denilerek izin verilmiyor. Bu arada, hücre kameralarını kapatan üç tutukluya 20’şer, üç mahkuma da birer yıl hapis cezası verildi. Öte yandan, yiyecekleri verilmeyen vegan tutuklu 10 Kasım’dan beri açlık grevi yapıyor.

* Tutuklu Taner Korkmaz’ın CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’ye, Mecit Şahinkaya’nın CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya, üç tutuklunun üç gazeteciye gönderdiği mektuplara “örgütsel iletişim” iddiasıyla el kondu.

* Polis kurşunuyla felç kalan Ferhat Gerçek adlı gencin cezaevine gönderdiği mektuba “örgütsel haberleşme” iddiasıyla el kondu.

* Yine Taner Korkmaz’a gönderilen bir başka mektup, “örgütsel haberleşme” gerekçesiyle karalanarak verildi.

* Taner Korkmaz’ın bir arkadaşına gönderdiği el yapımı takvim, içinde “örgütsel içerikli resim ve semboller” bulunduğu gerekçesiyle yasaklandı. Çizim, Nazi kamplarında dikenli telleri parçalayan tutukluya ilişkindi.

* Bir mektuptaki 23 fotoğraf, “sokak duvarlarına yazılmış örgütsel içerikli yazı ve amblemleri içerdiği” gerekçesiyle yasaklandı.

* Rıza Özocak’a, görüş kabinindeki cam fanusu slogan atarak protesto ettiği ve tekme attığı için, hücre havalandırmasındaki kamerayı kapattığı için bir ay iletişimden yoksun bırakma, on gün hücre cezası verildi.

* Fatih Özgür Aydın’a çıplak aramaya slogan atarak karşı çıktığı için soruşturma başlatıldı.

* Remzi Uçucu’ya, Sincan F Tipi Cezavi’nden gönderilmesini açlık grevi yaparak protesto ettiği için bir ay etkinliklerden men, hapishane girişinde çıplak aramayı protesto ettiği için de bir ay ziyaret yasağı kondu.

* Taner Korkmaz, Mecit Şahinkaya ve Muammer Kaya’ya hücre havalandırmalarına takılan kameraları kapattıkları için birer yıl sekizer ay; Gökhan Atay, Güner Gündoğan ve Özer Sevinç’e ise birer yıl hapis cezası verildi.

* Haftalık on saat sohbet hakkı sadece beş saat olarak uygulanıyor. Hafta sonlarında açık görüş hakkı verilmiyor.

* 20 Kasım 2015’te yapılacak sohbet, arama gerekçesiyle yaptırılmadı.

BONCUK İSTEYENE TIĞ YASAĞI

* Murat Kaymaz’ın el işi yapabilmek için boncuk alma talebi, tığ gerekçesiyle reddedildi. Oysa Kaymaz, sadece boncuk talep etmişti.

* 26 Kasım’da açık görüşte mahkumların ailelerine götürdüğü pastalara izin verilmedi.

* Cemal Aydoğan’a doktor tarafından önerilen ilaç, “Depoda yok” denilerek verilmedi.

* A-22 numaralı hücrede bir yıldır kırık olan cam takılmıyor, havalandırma çöktüğü ve sürekli gölleşme olduğu için onarım yapılmıyor.

* Tutukluların resmi evraklarından fotokopi çektirmesi engelleniyor.

* Rıza Özçolak’ın yedi aylık çocuğu Mahir Berkin’in hapishaneye getirilirken, bebeklerin geçirilmemesi gereken duyarlı kapıdan geçiriliyor. Bebeğin bezinin içi dahi aranıyor.