Home >> Haberler >> Avrupa >> ATİK’e destek sürüyor

ATİK’e destek sürüyor

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üye ve yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen operasyon Almanya’nın başkenti Berlin ve Nürnberg kentinde protesto edildi. Cumartesi günü yapılan gösterilerde saldırı şiddetle kınanırken, tutuklanan ATİK üyelerinin derhal serbest bırakılması istendi.

Ayrıca demokratik kamuoyu, siyasi partiler, dernekler, aydınlar, yazarlar, sendikalar, milletvekilleri ve medya kuruluşları da ATİK üyeleriyle dayanışmaya davet edildi. Gösterilerde ‘Yaşasın devrimci dayanışma’, ‘Politik tutuklular serbest bırakılsın’ ‘Polis terörüne son’ ve ‘ATİK yalnız değildir’ sloganları atıldı.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) da ATİK üye ve yöneticilerinin tutuklanmalarını protesto etti. DİDF yazılı açıklamasında “Yıllardır demokratik platformlarda çalışma yürüten bir örgütün ‘terör örgütü’ olarak damgalanması kabul edilemez. Gözaltı ve tutuklamalar açık bir şekilde göçmen örgütlerinin kriminalleştirilmesine yöneliktir ve demokratik bir hak olan örgütlenme özgürlüğünün sınırlanması anlamına gelmektedir” dedi. Ayrıca somut dayanak gösterilmeden tutuklanan ATİK üyelerinin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Ne olmuştu?

HDP’nin Avrupa’daki en büyük ittifak güçlerinden biri olan göçmen örgütü ATİK’in üyelerinin evlerine geçen hafta Almanya ve İsviçre’de baskınlar düzenlenmiş; 10 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 7’si tutuklanmıştı.

HIDIR ATEŞ/BERLİN/YENİ ÖZGÜR POLİTİKA/NÜRNBERG

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA