Home >> Haberler >> Avrupa >> YENİ ÖZGÜR POLİTİKA: ATİK Yalnız Değildir!’

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA: ATİK Yalnız Değildir!’

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üye ve yöneticilerine yönelik operasyon Almanya’nın Frankfurt, Stuttgart, Duisburg ve Mannheim ile İsviçre’nin Basel ve Zürih kentlerinde protesto edildi. Gösterilerde “ATİK yalnız değil” mesajı verildi.

HDP’nin Avrupa’daki en büyük ittifak güçlerinden biri olan göçmen örgütü ATİK’in üyelerinin evlerine Almanya ve İsviçre’de baskınlar düzenlenmiş; 10 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 7’si tutuklanmıştı. Seçim sürecine denk gelen ve ATİK’e gözdağı vermeyi amaçlayan siyasi operasyon tepkiyle karşılandı.

Önceki akşam protestolar vardı

Perşembe akşamı Almanya ve İsviçre’de gösteriler yapılarak operasyon protesto edildi ve ATİK’e destek verildi. Almanya’nın Stuttgart kentinde, Schlos Meydanı’ndaki HDP çadırı önünde yapılan basın açıklamasına Demokratik Güç Birliği Platformu bileşenleri katıldı. ATİK adına yapılan açıklamada, “aktivistlerimize, çatı örgütümüz ATİK bileşenlerine yönelik polis operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Demokratik ve ilerici kurumlara çağrımızdır; dayanışmayı yükseltelim” denildi.

Polis terörünü kınıyoruz

Eylemde Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) temsilcisi yaptığı konuşmada, “ATİK’e yönelik gözaltı terörünü, polis zorbalığını protesto ediyoruz. Gözaltındaki devrimciler derhal serbest bırakılmalıdır. ATİK’li yoldaşlarımızın yanındayız. AGİF olarak, yerlisi ve göçmeniyle Avrupa’daki tüm ilerici, devrimci, antifaşist güçleri ATİK’e yönelik bu anti demokratik saldırganlığa karşı demokratik tepkilerini ortaya koymaya, ATİK’le dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz. Yaşasın devrimci dayanışma” dedi. Konuşmaların ardından saldırıyı protesto eden sloganlarla basın açıklaması sona erdi.

Mannheim ve Frankfurt’ta da

Mannheim’da da ATİK’e yönelik operasyon protesto edildi. Demokratik Güç Birliği tarafından orgazi edilen eyleme ADHK, AGİF, ATİK, NAV-DEM, DİDF katıldı. Yapılan açıklamalarda devrimci dayanışmaya vurgu yapıldı. “ATİK’e yapılan polis terörünü kınıyoruz” pankartı ve dövizleri taşındı. ATİK ve AGİF bildirileri dağıtıldı.

129/a-b maddeleri kaldırılsın

ATİK yöneticilerine yönelik operasyon Frankfurt’ta da protesto edildi. Hauptwache’de yapılan eylemde, “Devlet terörüne son”, “ATİK, YDG ve Yeni Kadın yalnız değil”, “129/a-b maddeleri kaldırılsın” ve “Tüm politik tutsaklara özgürlük” yazılı pankart açıldı. Eyleme, NAV-DEM, ADHK ve BİR-KAR üyeleri de katılarak destek verdi.

Muhalefet hedefleniyor

Duisburg’un Königstrasse Caddesi’nde yapılan eylemde de operasyon protesto edildi. Eyleme Demokratik Kürt Toplum Merkezi de destek verdi. Eylemde, yapılan operasyonların Avrupa’da yükselen muhalefeti hedeflediği vurgulanırken, tutuklananların serbest bırakılması talep edildi.

Türk devleti de işin içinde

İsviçre’nin Basel kentindeki Claraplatz’da da ATİK’e yönelik yapılan operasyon düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi. ITIF çağrısıyla IGIF, KTM, BİR-KAR, IDHF ve SYKP’nin destek verdiği eylemde yapılan açıklamada, bu baskınların ve tutuklamaların ne ilk ne de son olacağı vurgulandı. Açıklamada, “Demokratik haklarımız için mücadele etmek bile korkutuyor beyleri. Bu baskın TC ortaklı bir baskındır. Bugün ATİK’e yapılan operasyon aslında tüm devrimci demokratik kurumlara yapılmıştır” dedi.

Benzer bir eylem Zürih’te de yapıldı.

Kirli anlaşmaların sonucu

Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları da ATİK’e destek verdi. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) yaptığı yazılı açıklamada Almanya ve İsviçre devletlerinin ATİK’e yönelik operasyonu kınadığını belirtti. Devrimci, sosyalist, yurtsever göçmen örgütlerine karşı öteden beri baskıcı politikalar uygulayan emperyalist devletlerin, toplum algısında ilerici göçmen örgütlerini kriminalize etmek ve itibarsızlaştırmak istediğini ifade eden AvEG-Kon, “Göçmen emekçiler arasında Avrupa çapında faaliyet yürüten ATİK’in kurumlarına ve çalışanlarına karşı gerçekleştirilen bu anti demokratik saldırının arka planında emperyalist devletlerin, devrimci, demokrat kurum ve kimliklerine karşı duydukları öfke ve Türk devletiyle yaptıkları kirli anlaşmaları yatmaktadır” dedi.

Tutuklananlar serbest bırakılsın

Avrupa Sürgünleri Meclisi Yürütme Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada, “Almanya ve İsviçre hükümetlerinden, devrimci birey ve kurumlara yönelik saldırgan tutumlarından vazgeçmelerini ve tutuklu devrimcilerin derhal serbest bırakmalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA