Home >> Haberler >> Avrupa >> Zürih’te Kadınlar ”Faşizme Geçit Yok” Dedi!

Zürih’te Kadınlar ”Faşizme Geçit Yok” Dedi!

ZÜRİH | 27.06.2020 | Zürih’te Kadınlar ”Faşizme Geçit Yok” dedi.

Avrupa Kadın Dayanışması’nın (AKD) Viyana’da 24 Haziran Çarşamba günü; gerçekleştirdiği eyleme, Türkiyeli ırkçı faşist çetelerin gerçekleştirdiği saldırı, sonrasında VTİD’e (Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği) yönelerek boyutlandı. Ertesi gün faşistlerin saldırıları daha büyük bir güçle devam etti. VTİD derneğimizin etrafında tekrar toplanan faşistler, polisin gözleri önünde derneğimize, DİDF derneğine ve Avusturyalı antifaşistlerin kaldığı binaya saldırmışlar, camları kırmışlar, binaya zarar vermiştirler. Büyük bir polis gücü olmasına rağmen, ilk başlarda polis, bu saldırıları engelleme girişiminde bulunmamıştır.

Zürih’te bir araya gelen Trans, Lezbiyen, Frauenstreich kollektif, Yeni Kadın ve diğer İsviçreli kadın kurumları, hem gerçekleştirilen faşist saldırıyı, hem de Avusturya polisinin bu tutumunu protesto etmek için eylem kararı aldı. Eyleme özgü hazırlanan pankartla 26 Haziran Cuma günü alanda buluşuldu. Yapılan konuşmalarda hem faşist saldırılar hem de polisin tavrı teşhir edildi. Kadınlar olarak, patriarkal kapitalist sistemin politikalarına ve baskılarına boyun eğilmeyeceğini, faşizan saldırıların mücadeleyi engelleyemeyeceğini bir kez daha yinelendi. “JİN, JİYAN, AZADİ” sloganları ve alkışlar eşliğinde eylem sona erdi.

Aynı gün Zürih’te bir yerel radyoda da, Viyana’daki faşist saldırıları ve polisin tutumunu teşhir ederek gelişmeleri anlatıldı.


Kaynak: Avrupa