Home >> Haberler >> Avrupa >> Katledilen Kadınlar İsyanımızdır!

Katledilen Kadınlar İsyanımızdır!

HABER MERKEZİ | 27.06.2020 | İki gün içinde Basel’de, Stuttgart’ta ve Aalen’de üç kadın ve bir kız çocuğu daha aramızdan kayıp gitti.

Pandemi süreci, Haziran başından bu yana dünyanın birçok yerinde “kontrollü normalleşme” dönemine geçmeye başlasa da; kadın katliamları aynı hızla devam ediyor. Sadece Türkiye’de Haziran ayının ilk 16 gününde, 17 kadın erkekler tarafından katledildi. Bu rakamlar 2020 yılının en yüksek cinayet rakamları oldu.
Avrupa’da da süreç çok farklı gelişmedi. Özellikle Almanya, Avusturya ve İsviçre’de aile içi şiddet ve buna bağlı kadın katliamları basına çok yansımaz.Öyle olmasına rağmen, sadece bizim bildiklerimiz bile kanımızı donduran cinsten.

19 Haziran’da Aalen – Allmersbach’ta 41 yaşında bir kadın, yanındaki 9 yaşındaki kızıyla birlikte eski eşi tarafından sokak ortasında katledildi. 21 Haziran’da Stuttgart Nordbahnhof’ta 42 yaşında bir Afgan kadın, ayrılmak istediği eşi tarafından, sokak ortasında herkesin gözleri önünde bıçaklanarak katledildi. Aynı gün İsviçre Basel’in Prattel bölgesinde, 24 yaşında genç bir kadın, eşinden ayrılmak istediği için kayınpederi tarafindan katledildi. İki gün içinde, Avrupa’nın iki ayrı ülkesinde farklı milliyetlerden üç kadın, aynı gerekçelerle en yakınları olan erkekler tarafından katledilirken, bir kız çocuğu da babası tarafından katledildi. Zihniyet hep aynı. Patriarkal kapitalist sistemin erkeğe tanıdığı toplumsal ayrıcalıkları elinde tutarak, kadının üzerinde hakimiyet kurup kendilerine biat etmelerini istemek. Biat etmeyen, çizgiyi aşan kadınlar için ise ölüm haktır!
Katledilen Kadınlar İsyanımızdır!

STUTTGART
Stuttgart’ta katledilen Afgan kadın Alye Shojaye için 26 Haziran Cuma günü, Yeni Kadın’ın da içinde olduğu Avrupa Kadın Dayanışması bileşenleri, Nordbahnhof’ta Alye’nin katledildiği yerde bir anma gerçekleştirdiler.
Eylemde Alye’nin katledildiği yerde, yere yatan bir kadın profilini tebeşirle çizip, resmin etrafına mumlar ve çiçekler bırakıldı. Yapılan konuşmalarda, patriarkal kapitalist sistemin yarattığı toplumsal kültür ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin neden olduğu kadın katliamlarını lanetlediler ve sistemi teşhir ettiler. Eylemi duyan Alye’nin ailesi ve kızları da eyleme katılmışlardı. Alye’nin kızı yaptığı konuşmada “annem için bugün buraya bukadar kadının toplanması onur verici bir durum. Bütün kadınlar bir olup direnişi büyütmeliyiz ki kadın katliamlarını durdurabilelim” dedi.
Eylem;”Bir Kişi Daha Eksilmeye Tahammülümüz Yok!”, “Katledilen Kadınlar İsyanımızdır!”, “Susmuyor, Korkmuyor, Biat Etmiyoruz!” sloganları ve alkışlar eşliğinde son buldu.

ZÜRİH
21 Haziran Pazar günü, İsviçre Basel kantonunun Prattel bölgesinde, 24 yaşında Kosovalı genç bir kadın, eşinden ayrılmak istediği için, eşinin babası tarafından katledildi. Hem kadın katliamlarını protesto etmek, hem de Basel’de katledilen genç kadını anmak için, 25 Haziran Çarsamba günü Zürih Helvetia Platz’da, içinde Yeni Kadın’ın da yer aldığı yerli ve göçmen kadın örgütleri bir eylem gerçekleştirdiler. Yapılan konuşmalarda patriarkal kapitalist sistem ve onun cinsiyetçi, ırkçı politikaları teşhir edilirken, kadın katliamları da protesto edildi. “Kadınlara yönelik şiddete ve kadın katliamlarına sessiz kalmayacağımızı bir kez.daha yineliyoruz.Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır.” denildi. Sloganlar ve alkışlarla eylem sona erdi.


Kaynak: Avrupa