Home >> Kampanyalar >> UPOTUDAK: „Dr. Banu Büyükavcı, Dr. Sinan Aydın ve Sami Solmazın Tutuklanmasını Kınıyoruz!“

UPOTUDAK: „Dr. Banu Büyükavcı, Dr. Sinan Aydın ve Sami Solmazın Tutuklanmasını Kınıyoruz!“

Dr. Banu Büyükavcı, Dr. Sinan Aydın ve Sami Solmazın Tutuklanmasını Kınıyoruz!

Münih Eyalet Mahkemesinde görülen politik tutsaklar davasında yargılanan Dr. Banu Büyükavcı, Dr. Sinan Aydın ve Sami Solmaz’ın tutuksuz yargılanması kararı kaldırılarak yeniden tutuklandılar. Her hafta düzenli görülen davanın 25 Haziran’da görülen celsesinin kapanışından diğer politik tutsaklar çıkarıldıktan sonra, mahkeme heyeti ve savcılık tarafından; Büyükavcı, Aydın ve Solmaz’ın salonda kalması istenmiş ve sonrasında solana giren özel polis tarafından tekrar tutuklanarak cezaevine gönderilmiştirler.

Dr. Banu Büyükavcı, Dr. Sinan Aydın ve Sami Solmaz Nisan 2015’de Alman ceza yasasının 129 a ve b bendine dayanarak Avrupa çapında gerçekleştirilen operasyonla göz altına alınmış ve uzun süre izolasyona tabi tutulmuşlardı. Haziran 2016 yılında Münih eyalet yüksek mahkemesinde başlayan mahkemeleri halen devam etmektedir. Şubat 2018’de haklarındaki tutukluluk kararı kaldırılan ve o tarihten itibaren tutuksuz olarak yargılanan üç devrimci düzenli olarak celselere katılmalarına rağmen, çeşitli iddalarla yeniden tutuklanmaları bir provokasyondur ve kabul edilemez.

Yeniden tutuklanan 3 politik tutsağa yönelik, tekrar izolasyonun uygulanması, avukat ve aileleriyle görüşmelerin cam duvar arkasından yapılması, diğer tutsaklarla görüşmelerinin yasaklanması, tek kişilik hücrelerde tutulmaları gibi uygulamalara maruz bırakılmaları temel hak ve özgürlüklere aykırıdır. Bu üç devrimci zaten aynı davada yargılanmaktadırlar ve öncesinde bu uygulamalara maruz bırakılmıştılar. Yargılandıkları aynı davada yeniden tutuklanmaları, mahkeme heyetinin şimdiye kadarki hukuksuzluklarına bir yenisini daha eklemiştir.

Almanya ve faşist TC’nin ortaklaşa düzenledikleri operasyonda göz altına alınan 10 devrimcinin tutuklanması ve uzun süren tutukluluk süreci sonucunda 8 devrimcinin tutuksuz yargılanması için serbest bırakılmalarından sonra, üçünün yeniden tutuklanmaları ve izolasyona tabi tutulmaları, uluslararası insan haklarına aykırıdır. UPOTUDAK olarak; mahkemenin ve genel savcının bu tavrını kınıyor, tutuklananların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Yerli ve göçmen demokrasi güçlerini buna karşı tavır almaya ve Münih’te süren politik tutsaklar davasıyla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

İzolasyon işkencedir, ölümdür!

Tüm politik tutsaklara özgürlük!

UPOTUDAK-Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi


Kaynak: Munich davasi