Home >> Kampanyalar >> Dayanışma >> Uluslararası Kızıl Yardım’dan siyasi tutsaklar için kampanya

Uluslararası Kızıl Yardım’dan siyasi tutsaklar için kampanya

RHI (International Red Aid), emperyalizm, feodalizm ve yerel burjuvazinin ezdiği bir ülkede süren halk savaşında tutsak düşen tüm savaşçıların ve Hindistan Komünist Partisi (Maoist) [CPI (Maoist)] tutsaklarının serbest bırakılması talebiyle birkaç ay önce uluslararası bir kampanya başlattı.

Kampanyada, kabilelerin temel hakları, kapitalistlerin kurbanları için Batılı emperyalist ülkelerin desteklediği Hint devletinin aşırı-liberal politikaları ile mücadele eden CPI (Maoist)’e öncelik verildiği belirtiliyor.  Hindistan’ın ‘bağımsızlık’  törenleri düzenlendiği 15 Ağustos’ta RHI politik tutsakların serbest bırakılması, politik tutsak statüsünün tanınması ve temel insan haklarına saygılı olunması talepleriyle uluslararası seferberlik çağrısı yaptı.

Şu an için parmaklıklar arkasında bulunan 60 parti üyesinin yanı sıra, Modi hükümeti (BJP – Hindistan Halk Partisi) Maoist gerillalar ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle ve “İsyana teşvik” veya “Devlete karşı gelme” suçlamalarıyla 10.000’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Merkezi yönetim politikası; herhangi bir halk hareketini ve her türden muhalefeti bastırmayı amaçlayan yasal düzenlemelerle  güçlendirildi. Bu uluslararası dayanışma gününde, tüm bu politikaları kınama ve Hindistan’daki halk savaşı için mücadele eden tutsakların serbest bırakılmasını talep etme fırsatı yakalanmıştır.