Home >> Kampanyalar >> Dayanışma >> Brezilya İnşaat işçileri: “ATİK Yalnız Değildir”

Brezilya İnşaat işçileri: “ATİK Yalnız Değildir”

Brezilya’da 7 Ağustos günü İnşaat İşçileri Sendikası (MARRETA) ve İşçi Ligi tarafından başkentin merkezinde, iki haftada bir düzenlenen gösteride, “ATİK Yalnız Değildir” denildi.

İnşaat İşçileri Sendikası yetkilileri, kötü çalışma koşulları ve inşaat şirketleri tarafından güvenlik talimatlarına uyulmaması nedeniyle gerçekleşen son ölümleri ve ağır yaralanan işçilerin durumlarını anlatarak bu durumu kınadı.
Ayrıca Liga dos Camponeses Pobres (LCP) (Yoksul Köylü Ligi) ve Devrimci Öğrenciler Halk Hareketi (MEPR) adına konuşmalar yapıldı. Suruç’ta Kobani yeniden inşası için toplanan gençlere yapılan saldırı kınandı. Ayrıca Batı Şeria’da  bebek cinayeti olarak Filistin halkına karşı İsrail’in son suçları kınandı.
FRDDP-Brezilya (Halk Haklarını Savunma Devrimci Cephesi) adına yapılan açıklamada ise “Erdoğan (Türkiye) soykırım rejimi ile gizli bir anlaşma içinde Alman emperyalizminin emriyle ATİK‘e karşı operasyon yapıldı. ATİK aktivistleri birçok ülkede yürütülen bir polis operasyonunda Nisan ayında tutuklandı: Almanya, İsviçre, Fransa ve Yunanistan’da ve insanlık dışı koşullarda tutsak tutuluyorlar.
ATİK’in faaliyet gösterdiği ülkelerde yasal bir kuruluş olduğu ve bu zulüm ve kriminalize etme amaçlı kampanyanın hedefinde olmasının nedeni ise sınıfsal ve mücadeleci bir konumda olmasındadndır.

ATİK’in işçi ve dünya halklarının haklarını savunması, siyasi tutsakları savunması, uluslararası kampanyalar örgütlemesi suç sayılmaktadır.
Eylemde ATİK‘e yapılan operesyonu kınayan pankartlar ve dövizler açılarak bildiriler dağıtıldı. “ATİK üyesi göçmen devrimcilere özgürlük” ve “Kahrolsun Türk devleti, Yaşasın ATİK’in Mücadelesi” yazılı pankartlar açılan eylemde FRDDP temsilcisi son olarak ATİK’li tutsakların savunmasına Brezilya’lı işçiler, devrimciler ve demokratların da çığlığı katılıyor dedi.