Home >> Haberler >> Avrupa >> Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası Coşkulu bir Eylemle Sona Erdi (Foto Galeri)

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası Coşkulu bir Eylemle Sona Erdi (Foto Galeri)


H.Merkezi
|02.12.2019| Münih Komünistler davasında tutukluğu devam eden Müslüm Elma için Mahkeme önünde başlayan bir yürüyüş gerçekleşti. ATIK tarafından 4 Kasım, 2 Aralık tarihleri arasında başlatılan “Müslüm Elma’ya Özgürlük” kampanyası çerçevesinde dün AGIF, ADHK, Süryaniler Meclisi ve MLPD gibi demokratik kurumların katilimi ile son eylem gerçekleştirildi. 

Yürüyüşe öncesi mahkeme salonu önünde yapılan miting ’de çeşitli konuşmalar gerçekleştirildi. İlk olarak söz Müslüm Elma’nın avukatı Antonia v.d. Behrens’e verildi. Behrens dava ile ilgili bilgi verirken Elma’nın moralinin çok yüksek olduğunu ve sokağa çıkanları selamladığını söyledi.  

Devaminda eylemin ortak örgütleyenleri olan Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) adına MLPD Genel Sekreteri Gabi Fechtner’e konuştu. Fechtner “Müslüm Elma hayati boyunca mücadeleden kopmayan ve bas eğmeyen örnek bir komünisttir” diyerek Müslüm Elma’nın geçmişine vurgu yaptı. Konuşmanın devamında bu davanın esasta emperyalizmin tarafından komünizme karşı yürütülen bir davanın olduğunu ve tüm Sosyalizm ve Komünizm taraftarlarının bu anlamda TKP-ML ile dayanışması gerektiğini vurguladı. 

Gabi Fechtner’den sonra söz ATIK Eşbaşkanı Zeynep Çalışkan’a verildi. Konuşmasında yine başlatılan bu politik davayı kınarken, mücadeleyi büyütmeye çağırdı: Bugün kampanyamızın son günü olsa da şüphe yok ki mücadelemiz bitmiş değil. Aksine Müslüm Elma’yı buradan alacağımız güne kadar mücadele devam edecek.” Son olarak bu kampanyaya dahil olan ve destek olan tüm kurumlara teşekkür etti. 

Son olarak 2016’da başlaya mahkemelerin ilk günüden takip eden ve tutsakları yalnız bırakmayan Yıldız, Lothar ve Ulli’ye çiçek verilerek alkışlandılar.  

Münih şehrinin merkezinde gerçekleştirilen yürüyüş boyunca sık sık “Freiheit für alle politischen Gefangen”, Freiheit für Müslüm Elma” ve “Hoch die internationale Solidarität” sloganları atıldı. Grup Umuda Haykırış eylem esnasında söyledikleri marşlarla yürüyüşe coşku kattılar. Eylem AGIF (Almanya Göcmen Isciler Federasyonu), Courage und SYMP ve Süryani Halk Meclislerinin yaptıkları konuşmalara sona erdi.

Bir aylık kampanya sona erdi 

Müslüm Elma ile birlikte tutuklanan 9 arkadaşının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarından sonra, “MÜSLÜM ELMA’YA ÖZGÜRLÜK” şiarıyla Elma’nın serbest bırakılması için ATİK  4 Kasım günü Münih Eyalet Mahkemesi önünde gerçekleştirilen bir mitingle, bir aylık yoğunlaşılmış bir kampanyanın startını vermişti. 

4 Kasım mitinginin ardından 6 Kasım’da başta Almanya olmak üzere, Avusturya, İsviçre, İtalya, Polonya, Hollanda, Fransa, Belçika, İngiltere, Rojava, Türkiye, ABD, Tunus ve daha birçok coğrafyada başarılı bir hashtag kampanyası gerçekleştirildi. Dünyanın çeşitli coğrafyalarından “Free Müslüm Elma” sloganları yükseldi 

15 Kasım’da hashtag kampanyasının gerçekleştirildiği ülkeler başta olmak üzere daha birçok coğrafyada Alman Konsolosluklarının olduğu şehirlerde, Konsolosluk önünde mitingler ve basın açıklamaları gerçekleştirildi, konsolosluklara birçok dilde hazırladığımız dosyalar verildi.  

18 Kasım’da Uluslararası avukatların mahkemeye katılması örgütlense de o günkü duruşmanın iptal edilmesi sonucu, avukatların duruşmaya katılmaları gerçekleştirilemedi. Ancak bu etkinlik, avukatlar için uygun olan ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.  

27 Kasım’da Müslüm Elma ile birlikte 1980 sürecini Diyarbakır Askerî Hapishane’sinde geçirip hayatta kalmayı başarabilmiş olan ve Müslüm’ü Diyarbakır’dan tanıyan dostları duruşmaya katıldılar. Elma’yı tanıyan 21 Diyarbakır tutsağının daha önceden ortak hazırladıkları tanıklık dilekçesi, avukatlar tarafından mahkemeye verildi. 

Ayrıca bir çok devrimci kurum, kişiler ve politikacılar tarafından dayanışma açıklamaları yapıldı ve televizyon kanalarında Kampanya ’ya özel programlar gerçekleştirildi. 

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası 2 Aralik’ta Münih Eyalet Mahkemesi önünde gerçekleştirilen miting ve akabinde gerçekleştirilen yürüyüş ile sona erdi.


Kaynak: Avrupa