Home >> Haberler >> Avrupa >> Müslüm Elma İçin Hamburg’ta Panel

Müslüm Elma İçin Hamburg’ta Panel

Hamburg|30.11.2019|ATİF Hamburg tarafından ‘Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası’ kapsamında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Cumartesi günü (30.11) saat 16’da gerçekleştirilen etkinliğe Münih Komünistler Davası eski tutsaklarından Erhan Aktürk ve dava avukatlarından Alexander Hofman katıldı.

Kısa süre içerisinde düzenlenen etkinliğe demokratik kamuoyu ilgi gösterdi. Bilgilendirme Toplantısında ilk olarak dava avukatı Hofman söz hakkı aldı. Müslüm Elma’nın yaşamının bilinmesi sebebiyle ağırlıklı olarak duruşmaların üzerinde durdu. 198 Duruşmada avukatların iddia edilen suç unsurlarını çürüttüğünü vurguladı. Bir çok delilin hukuksuzluk içerdiğini vurguladı. Dava sürecinde yaşanan skandallara vurgu yaptı. Avukatlar olarak gündeme getirilen itirazlara karşı hakimlerin ve savcıların yaklaşımını ortaya koydu. 129 a/b yasalarının dayanaklarına ve hukuksuzluklarına dikkat çekti. Duruşmaların seyrine yönelik değerlendirmelerinin ardından davanın eski tutsaklarından an itibariyle tutuksuz olarak duruşmalara katılan Erhan Aktürk söz aldı.

Aktürk ağırlıklı olarak davanın politik içeriyine vurgu yaptı. Emperyalist Alman devletinin Tc ile işbirliğine değindi. Siyasal , Ekonomik ve Askeri işbirliklerine örneklerle açıklık getiren Aktürk duruşmanın bu işbirliğinin içerisinde olduğuna dikkati çekti. Yine Müslüm Elma’ya yönelik uzun yıllar Tc zindanlarında direnişlerde yer alan ve politik kimliği belli olan bir insanın bu dava da siyasi rehine olarak 5 yıla yakın zamandır tutsak olarak zindanda tutulduğunu vurguladı.

Son bölümde gelen soru ve düşüncelere karşın toparlama için söz hakkı alan Aktürk ve Hofman etkinliğe ilgi gösterenlere teşekkür ederek etkinlik sonlandırıldı. Hamburg’ta Kampanya süreci içerisinde yoğun çalışmalar gerçekleştirildi. Kampanya kapsamında sokak faaliyetleri olarak miting gerçekleştirilirken ayrıca yoğun olarak afişleme çalışmaları gerçekleştirildi. Yürüyüşlerde Müslüm Elma Kampanyası üzerine pankartlar taşındı. Ayrıca Alternatif Kültür Evi ( Rote Flora )’ne hazırlanan pankart asılarak kamuoyuna süreç duyuruldu. Demokratik kurumlar ziyaret edilerek etkinliklere çağrı yapıldı. Bu kapsamda kampanyaya duyarlı davranan Rote Flora , MLPD , ADHK, AGİF ve Rote Hilfe  kurumlarına ATİF Hamburg adına teşekkür edildi.


Kaynak: Avrupa