Home >> Haberler >> Avrupa >> MLPD’den Sonbahar Eylemleri ve Enternasyonal İttifak Çağrısı

MLPD’den Sonbahar Eylemleri ve Enternasyonal İttifak Çağrısı

STUTTGART | 11.10.2020 | MLPD Almanya çapında Berlin, Düsseldorf ve Stuttgart’ta Pazartesi gösterileri ve enternasyonalist ittifak çağrısı gerçekleştirdi

Stuttgart 10 Ekim öğlen 12.00’dan 18.00’a kadar süren düzenlenen bölgesel sonbahar yürüyüş ve mitingine çoşkulu bir kitle katıldı. Baden Württemberg eyaletindeki çeşitli kent ve ilçelerden gelen işçi ve çeşitli halk kesimlerinden gelen katılımcılar dışında ATİK, ADHK ve Kaşmir-Alman Konseyi Derneği üyelerininde katıldığı toplamda yüzlerce kişi Wilhelmplatz’da bir araya geldi.

MLPD pankartları, çeşitli kentlerin Montagsdemo inisiyatifleri, Mercedes ve başka işyerlerinden işçi sendika ve sendika işyeri temsilcilikleri pankart ve flamaları, MLPD Gençlik örgütü Rebell ve Çocuk yapılanması Rote Füchse, Courage ve Solidarität International pankart ve flamaları ile renkli bir görünüm oluşturdu.

Eylemin amacına yönelik çeşitli konuşmacılar tarafından temel hak ve özgürlükler, göçmenler ve sığınmacılara yönelik ayrımcı, ırkçı bürokratik engeller ve faşist ırkçı parti ve grupların krizi koronayı bahane ederek toplumsal endişe, kaygıları manupüle etme çabalarına karşı dayanışmanın güçlendirilmesi gündeme getirildi. Korona günlerinde sistemin sömürü politikaları ve sağlık noktasında işçi sınıfına karşı hak ihlalleri ile birlikte işten çıkarma saldırıları, Polis yasası ile hedeflenen muhalefetin etkisini sıfırlama ve krizden doğacak sosyal patlamaların devrimci önderliklerden yoksunlaştırılması, eşit işe eşit ücret ve çalışma saatlerinin düşürülmesinde ücret kayıpları ile tam ücret talebi noktasında ki hak arayışları için sesin yükseltilmesi ve örgütlenmelerin güçlendirilmesi safların sıklaştırılması zemininde konuşmalar yapıldı.

Kaşmir üzerinde tarihsel ve güncel emperyalist politikalar ve Pakistan gericiliğinin işgalci sömürgeci uygulamalarına karşı direniş ve talepleri üzerinden iki konuşmacının Kaşmir Alman Konseyi Derneği adına yaptığı konuşmalar gerçekleşti.

Montagsdemoların (Pazartesi eylemleri) en az 8 yıl süren süreçleri kazanımları ve kararlılıkla yürütülen eylemlerin perspektifleri üzerine yapılan konuşmalardan sonra kitle yürüyüşe geçti ve Schlossplatz’a kadar yapılan yürüyüşten sonra eski Sarayın arkasındaki meydanda son buldu. Burada bir süre daha konuşmalar gerçekleşirken müzik eşliğinde devrimci marşlar ve halk şarkıları söylendi. Eylem oldukça disiplinli ve katılımcıların coşkulu kararlı katkılarıyla dolu dolu bir içerikle tamamlandı.


The post MLPD’den Sonbahar Eylemleri ve Enternasyonal İttifak Çağrısı first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa