Home >> Haberler >> Avrupa >> Kolektif yaşama ve birlikte paylaşıma örnek, 31. ATiK-YDG Gençlik ve Tatil Kampı başarıyla sonlandı

Kolektif yaşama ve birlikte paylaşıma örnek, 31. ATiK-YDG Gençlik ve Tatil Kampı başarıyla sonlandı

Haber Merkezi| 18.08.2020| 31. ATİK-YDG Gençlik ve Tatil Kampı bu yıl Avusturya’nın Attersee bölgesinde doğa zenginliği içersinde gerçekleştirildi. Hala devam eden pandemi sürecine rağmen beklenenin üzerinde bir katılımla oldukça hareketli geçen kamp gençlik çalışmaları içinde oldukça elverişliydi.

YDG çalışmaları kamptaki tüm gençlerin katılımı ile kolektif tarzda örgütlendi. İlk olarak bir tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda gençler geçmiş yılların deneyimlerinden de yararlanarak kendi kamp kurallarını oluşturdular ve kolektif yaşam tarzının benimsenmesi ile ilgili sohbet gerçekleştirdiler.

Kamp süresince yapılacak eğitim çalışmalarının ilk kısmı ise workshop tarzında ele alındı. Sosyal medya ve Antideutsche olmak üzere iki workshop grubu oluşturuldu.  Workshop çalışma tarzına dair bilgilendirilen gruplar dört günlük çalışmalarına başladılar.

Her iki grup kendi konularına dair öne çıkan başlıkları belirleyerek ve görev dağılımı yaparak kendi sunumlarını hazırladı. Dördüncü günün sonunda tekrar bir araya gelinerek yapılan araştırmalar sunuldu.  Sunumların interaktif bir şekilde gerçekleştirilmesi çalışmaları daha verimli hale getirdi.

Eğitim çalışmasının ikinci kısmında ise daha önceden hazırlanmış olan iklim krizi ve diyalektik materyalizm  konu başlıklı sunumlar gerçekleştirildi. Bu sunumlarda önemli noktalarda katılımıcıların büyük çoğunluğu almanca diline hakkim oldukları için almanca çeviriler yapılarak sunuma devam edilmesi katılımcıların konuyu daha iyi anlamalarında önemli bir katkı sundu. Almanca çeviri sayesinde katılımcılar kendilerini daha iyi ifade edebildikleri için tartışmalara katılımda teşvik edilmiş oldu.

YDG’nin çağrısı üzerine kampa katılan gazeteci yazar Susanne Witt-Stahl Antideutsche düşüncesini,  pratikte bunların nasıl örgütlendiği , propaganda tarzı ve araçları üzerine herkese açık bir seminer verdi. Bu aynı zamanda antideutsche workshop grubunun çalışmasını da desteklemiş oldu.  Bunun dışında Witt sadece gençlerin katıldığı, devrimci sanat anlayışı üzerine ayrıca bir sunum verdi.

5 Ağustos günü, 2015 yılında Yunanistan kampında yaşanan trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Ayfer Ceren Karatepe ve babası Mazlum yoldaş için anma etkinliği düzenledi. YDG’liler koro şeklinde Ceren’in anısına onun en sevdiği parçayı koro şeklinde seslendirdi. Anma sinevizyon gösterimi ve Ceren yoldaşın mücadelesini büyütme sözleriyle son buldu.

Bu çalışmalarla kendini sınırlamaya YDG gençlerle birlikte tiyatro, folklor gösterisi ve müzik dinletisi örgütleyerek bütün kamp bileşenleri ile kültürel aktiviteler organize etti. Genel olarak olumlu geçen kamp tekrar buluşmak dilekleriyle sona erdi.

 


Kaynak: Avrupa