Home >> Haberler >> Avrupa >> ATİK: Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Abbas!

ATİK: Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Abbas!

HABER MERKEZİ | 22.08.2020 | Abbas Smida’nın vefatı üzerine ATİK Genel Konseyinin açıklaması:

Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Abbas;

Emperyalizmin en güçlü kalelerinden biri olan Almanya’da, yıllardır dost örgüt MLPD içinde faaliyet yürütmüş, dürüstlüğü, çalışkanlığı, mütevaziliği ama en önemlisi devrimci kişiliği ile tanınmış olan sevgili Abbas arkadaşımızın, uzun zamandır yakalandığı amansız hastalığın pençesinde, yaşama olan bağlılığı ve dirençle sürdürdüğü mücadelesine rağmen, yenik düşüp yaşamını yitirmiş olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) olarak sevgili Abbas’ın ailesine, MLPD’li dostlarımıza  ve yakınlarına metanet diliyoruz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun.

Abbas Smida kimdir

  Diyarbakır’da 1955 yılında, Kürt ulusuna mensup bir ailenin çocuğu olarak yaşama merhaba diyen Abbas Smida, Kürt ulusuna yaşatılanlara duyduğu öfke ve doğduğu coğrafyadaki koşulların da etkisiyle, henüz ünüversite öğrencisi iken KAWA’nın düşüncelerini kendine yakın bulur ve politik mücadele içinde yer alır. Bu arada öğrenimini de tamamlar ve Matematik öğretmeni olarak mezun olur.

1980 AFC sonrası, birçok insan gibi Abbas da politik nedenlerle, yaşamını bir sürgün olarak Almanya’da sürdürmek zorunda kalir. Almanya’da önce dil okuluna giderek kısa sürede iyi bir şekilde Almancayı öğrenir. Akabinde meslek okulunu da bitirir ve Ludwıgsburg’ta Mann und Hummel filitre fabrikasında işe başlar. Diğer taraftan da Türkiyeli işçilere ve politik mültecilere tercümanlık yapar. Bu süreçte çalıştığı iş yerinde sendikal çalışmalarda da aktif yer alan Abbas, MLPD ile ilişkilenir ve örgütlenir. MLPD’nin tercüme komitesinde yer alarak onlarca kitabın Türkçeye çevrilmesine imza atar.

O; fabrikadaki emekçilerin sendikacı, Kürt, komünist Abbas’ı olmuştur artık.

O; sendikal çalışma içinde bir taraftan patronlara diğer taraftan da sendika ağalarına karşı yıllarca sürdürdüğü mücadele ile her ulusdan işçinin gönlünde taht kurmayı bilenlerden oldu. Abbas arkadaşımız son nefesine kadar sınıf mücadelesinin örgütlü neferi olmayı bilmiş ve her koşulda örgütlü yaşamı savunmuştur.

ATİK ailesi olarak, emperyalizme karşı mücadelede bir omuzdaşımızı daha fiziki olarak aramızdan yitirmiş olmanın acısı içindeyiz…

Bir kez daha “adın kalleş olsun ölüm” diyoruz. Her zamansız ayrılığın getirmiş olduğu üzüntü ile sevgili Abbas’ı sonsuzluğa uğurlarken, başta ailesine, MLPD’li dostlarımıza, yakınlarına ve tüm sevenlerine tekrar başsağlığı ve metanet diliyor, anıları ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz. Yıldızlar yoldaşın olsun sevgili Abbas… O büyük gün geldiğinde, hep birlikte kuracağımız halayda yine omuz omuza olmak üzere şimdilik hoşça kal…

ATİK 25. Dönem Genel Konseyi


Kaynak: Avrupa