Home >> Haberler >> Avrupa >> “Babam Sadece Annemi Değil,Hepimizi Öldürdü”

“Babam Sadece Annemi Değil,Hepimizi Öldürdü”


STUTTGART|26.01.2021|Alye Shojaye, 19.06.2020 tarihinde Stuttgart – Nordbahnhof S – Bahn durağında, eşi tarafından vücudunun birçok yerine aldığı öldürücü bıçak darbeleriyle ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, yapılan tüm müdahelelere rağmen ancak iki gün yaşama tutunabilmişti.

Olay yerinde polisler tarafından gözaltına alınıp tutuklanan katil zanlısının mahkeme duruşmaları, 04.12.2020’de Stuttgart, Olga Str. de görülmeye başlandı. 28. Ocak 2021 Perşembe günü son duruşma gerçekleşecek ve cani adamın cezası belirlenecek.

“Beni Ömür Boyu Hapse Atamazsınız!”

Pazartesi günkü duruşmada Alye’nin avukatının, ömür boyu hapis istemi karşısında, adam büyük bir soğukkanlılıkla, “ben İran’daki yasaları da, Almanya’daki yasaları da çok iyi biliyorum. Beni ömür boyu hapse atamazsınız! Bana ömür boyu hapis cezası verecek bir yasa yok Almanya’da” demişti. Tek başına bu söylem dahi, caninin bu katliamı nasıl planlayarak, her türlü detayı hesaplayarak yaptığının göstergesidir.

Ne yazık ki bu acı ve talihsiz sonu yaşayan tek kadın değil Alye… Alye gibi birçok kadına, en yakınlarındaki erkekler tarafından benzer vahşi sonlar yaşatılmakta, yaşam hakları gaspedilmekte… Özellikle de pandemiyle birlkte, bütün kriz dönemlerinde olduğu gibi, krizin görünürlülüğünü azaltmak için kadının omuzlarına yüklenen yükleri katlayıp, kadını sosyal yaşamdan uzaklaştırıp eve kapatmanın, kadına yönelik ev içi şiddetini büyüteceğini baştan beri kadın örgütleri olarak haykırmaktayız. Avrupa genelinde 10 aydır yaşananlar, maalesef kaygılarımızda nekadar haklı olduğumuzu gösterdi. Üstelik kadına yönelik ev içi şiddet olayları artmakla da kalmadı, aynı zamanda uygulanan yöntemler de vahşileşiti. Tıpkı Alye örneğinde görüldüğü gibi… Alye’nin aldığı bütün bıçak darbelerinin oldukça profesyonalce, hesaplanarak vurulmuş darbeler olduğu, mahkemede Adli Tıp Uzamanı tarafından belirtildi. Uzmanın söylediğine göre, her bıçak darbesi bir organa isabet ediyor ve isabet alan organ parçalanıyor. En son öldürücü darbe ise, boğazındaki ana atar damar kesilerek vuruluyor. Ve yine Adli Tıp Uzmanı’nın elde ettiği bulgulara göre, Alye’nin vücudunun çeşitli yerlerinde eski bıçak yarası izlerine de rastlanmış. Mahkemede bunlar adama sorulduğunda, “aralarında şakalaşırken Alye’nin elindeki bıçağı kazayla kendisine sapladığını” söyleyebilecek kadar soğuk kanlı olabiliyor.

“Babam Sadece Annemi Değil, Hepimizi Öldürdü”

Kadına yönelik ev içi şiddetin tek maduru kadınlar olmamakta. Kadınla birlikte evdeki çocuklar da bu şiddete maruz kalıyor ve tanık oldukları veya kendilerinin de yaşadıkları şiddet, tüm yaşamlarını etkiliyor. Alye’nın kızı; “Babam sadece annemi değil, hepimizi öldürdü” derken, tam da bu durumu anlatıyor.

Bütün şiddet uygulayan, hatta kadınları katleden erkeklerin mahkemelerdeki soğuk kanlılıklarının, Alye’nin katilinde de görüldüğü gibi kendilerine olan özgüvenin kaynağı, mevcut patriarkal kapitalist sistemin kendisidir. Defalarca tanık olduğumuz gibi, kravatla hakim karşısına çıkmak dahi erkekler için iyi hal indirimi olabilirken, yıllarca yaşadığı işkencelere tahammül edemeyip kocasını öldüren kadına aynı iyi hal indiriminin uygulanmaması, bu durumun özsavunma olarak kabul edilmemesi, erkek egemen sistemin cinsiyet ayrımcı yasalarının ve politikalarının ürünüdür.

İstanbul Sözleşmesi, tüm Detayları İle Hayata Geçirilsin!

Yeni Kadın olarak; Alye’yi vahşice katleden adama en ağır cezanın verilmesini, çocuklarının ihtiyaçlarının ve eğitimlerinin Alman devleti tarafından gözetilmesini talep ederken, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürecin takipçileri olmaya devam edeceğimizi beyan ederiz. Ayrıca; Almanya’nın da imzalamış olduğu “İstanbul Sözleşmesi’nin acil bir şekilde, tüm detaylarıyla yaşama geçirilerek bu katliamların ve şiddetin önüne geçilmesi için ısrarcı olmaya devam edeceğimizi de bir kez daha hatırlatırız.

ALYE SHOJAYE VE KATLEDİLEN KADINLAR, MÜCADELEMİZDE HEP OMUZ BAŞIMIZDA OLACAKLAR!
YAŞASIN KADIN MÜCADELEMİZ VE DAYANIŞMA!
SUSMA, SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK!
KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK! JİN, JİYAN, AZADİ!

The post “Babam Sadece Annemi Değil,Hepimizi Öldürdü” first appeared on ATİK Online.
Kaynak: Avrupa