Home >> Haberler >> Avrupa >> Ekim ve Çin Devrimi Panelleri Serisi Stuttgart’ta Kitlesel Gerçekleşti!

Ekim ve Çin Devrimi Panelleri Serisi Stuttgart’ta Kitlesel Gerçekleşti!

STUTTGART | 14.10.2019 | Ekim ve Çin Devrimi Panelleri serisi 12 Eylül Cumartesi günü Stuttgart’ta kitlesel gerçekleşti!

Partizan dergisi tarafından, Çin devriminin 70. yılı ve Ekim devrimin 102. yılı nedeniyle Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde paneller serisinin Stuttgart ayağında, yoğun bir kitle katılımı ile bir panel gerçekleştirdi.

Tohum Kültür Derneği salonunda gerçekleşen panele Partizan, Sınıf teorisi ve Umut gazetesi katıldı. Faşist Türk devletinin Rojava devrimini boğma amaçlı başlattığı işgal saldırısı aynı gün içinde gerçekleşen yaklaşık on bin kişinin katıldığı kitlesel yürüyüşle şehir merkezinde protesto edildi. Sonrasında Tohum Kültür Derneğine gelen kalabalık kitle ile panele geçildi.

İlk sözü alan Umut Gazetesi Temsilcisi kısa bir selamlama yaptıktan sonra, marksist felsefenin ete kemiğe bürünmesi, gelişip güçlenmesinde ki toplumsal alt yapıyı ve felsefe alanında ki süreci anlattı. Hegel’den Marks ‚a uzanan felsefede ki gelişmeyi, Marks’la diyalektik materyalist felsefenin, Engels’in doğanın diyalektiği çalışmasına katkısını anlattı.

1848 Komünist Manifesto’nun yayınlanması ve Avrupa’da işçi birliklerinin oluşması süreci ve Paris Komünü derslerinden çıkartılan doğru derslerin uluslararası proleteryanın mücadelesine önemli katkılar sunduğunu anlattı. Zaman darlığı nedeniyle kısaca Ekim Devrimi ve Çin Devrimine bir giriş yaptıktan sonra, daha geniş anlatım için soru cevap bölümünde ki süreyi kullanacağını söyleyerek sunumuna son verdi.

İkinci sözü alan Partizan temsilcisi, katılan kitleyi selamlayarak, oldukça sıcak gelişmelerin yaşandığı günlerden geçiyoruz dedi. Uzun zamandır planladığımız bir etkinlik olmasının yanında içinden geçtiğimiz gündemin sıcaklığını bugün konuşmamızın önünde engel olmamalı diyerek, konuşmasının önemli bir bölümünü faşist Türk devletinin Rojava devrimini boğma amaçlı başlattığı işgal saldırısı arka planını ve sonrası olası gelişmeleri anlattı. Panelin konusuna dair sosyalist Ekim Devrimi ve Çin deneyimleri ve büyük proleter kültür devrimi sürecini anlattı.

Üçüncü olarak Sınıf teorisi temsilcisi sunumunu yaptı. Temsilci selamlamayla birlikte faşist Türk devletinin Rojava işgaline dair konuşması ile birlikte, panalin ana konusu olan Ekim devrimi ve Çin devrimine ilişkin düşüncelerini anlattı. Ekim devriminde Lenin’in oynadığı rol ve devrimde Parti’nin rolünü anlattı. Belirli başlıklarla sosyalist Ekim Devriminin ve Çin Devriminin kazanımlarını anlattı.

Verilen aradan sonra, soru ve cevaplara geçildi. Kitlenin ortak görüşü uzun zamandır yapılmayan bu tür etkinliklerin yapılması ve devrimci çevreler içinde tartışma kültürünün yaygın hale getirilmesinin oldukça yararlı olduğu idi. Bu tür etkinliklerin yaygınlaşması umudu ile panel son buldu.


Kaynak: Avrupa