Home >> Haberler >> Avrupa >> Basel ve Zürih’te tüm gün iklim eylemleri (Foto Galeri)

Basel ve Zürih’te tüm gün iklim eylemleri (Foto Galeri)

İSVİÇRE |09.07.2019| İklim değişikliği ve etkileri ile mücadele kapsamında Avrupa’da birçok şehrinde olduğu gibi İsviçre’nin Zürih ve Basel şehirlerinde de dünyanın en büyük finans şirketlerinden UBS ve Credit Suisse önünde tüm gün eylemler gerçekleşti.

Credit Suisse ve UBS, ekolojiye zarar veren bölgelerde faaliyet gösteren 47 küresel şirkete 2015 ve 2017 yılları arasında toplam 12,3 milyar dolar kaynak sağladığı için aktivistlerin hedefi oldu.

İki bankaya ait binaların önünde 8 Temmuz Pazartesi saat 9.00’da başlayan eylemler tüm gün sürdü. Binalara girişi engellemek için beyaz kıyafetler giyerek aktivistler kendilerini kapılara zincirledi. İki şehirde bulunan banka şubelerinin önünde farklı etkinliklerle gün boyu bankaların çalışmasına izin verilmedi. Eylemciler polisin provakatif ve saldırgan tavrına rağmen sloganlarla tüm gün direndi.

Basel ve Zürih’te gerçekleşen blokaj eylemleri sırasında polis yaklaşık 100 eylemciyi şiddet kullanarak gözaltına aldı.

„Yaşanılacak bir dünya için“

Zürih’te yaşanan gözaltıların ardından eylemciler „9 Temmuz Salı saat 11.55’de polisin tüm saldırgan tavrına rağmen yaşanılacak bir dünya için aynı alanda olacağız“ çagrısı yaptı.

Kaynak: Avrupa