Home >> Haberler >> Avrupa >> Zürih’te Kısıtlamalara rağmen izinsiz 8 Mart Eylemleri gerçekleştirildi.

Zürih’te Kısıtlamalara rağmen izinsiz 8 Mart Eylemleri gerçekleştirildi.

İSVİÇRE|07.03.2021| İsviçre’nin Zürih kentinde, dün saat 15.30 sıralarında yeni ismiyle Nu Una Menos Platz’da (Bir kadın daha eksilmeyeceğiz alanı) bir eylem gerçekleşti. Pandemiyle birlikte gelen kısıtlamalara rağmen, kadınlar sokaklara döküldü. Taleplerini dile getirmek için hiçbir engel tanımayacaklarını söylediler. Özellikle böylesine önemli kazanılmış bir günde seslerini daha fazla yükselteceklerini ve buna kimsenin engel olamayacağının vurgusu yapıldı.

Eyleme aralarında Yeni Kadınında bulunduğu bir çok göçmen ve yerel ağırlıklı olarak Feminist kadın örgütlerinin olduğu yaklaşık 600 ila 700 civarında kadın katıldı.

Eylem öncesi kadınlardan önce Polisler, Tomalarla, Robocoplarla ve birçok Polis arabasıyla alanda yerlerini aldılar. Ufak ufak gelen kadın gruplarına sürekli olarak alanın terk edilmesi noktasında uyarılarda bulundular. Alandakilere kimlik sorgulaması yapıldı, isimler kaydedildi ve alanı terk etmemeleri dahilinde tehditler savruldu. Kadın guruplarının yavaş yavaş çoğalmasıyla, Polis, alandaki yolları kapatmaya başladı.

Kadınlar sloganlar eşliğinde halaya durdular. Polisler aralardan teker teker yakaladıkları aktivistlere zor kullanarak, hırpalayarak tutuklamaya çalıştılar. Polisin bu zorbalığına karşı, Yeni kadın aktivistleri başta olmak üzere, diğer kurum aktivistleri bu zorbalığı engellemeye çalışarak önemli bir örnek duruş sergilediler. Polisler kadınların dayanışmasına yakıcı spreyle karşılık vererek ayrıca arbede yaşanmasıyla  aktivistler uzaklaştırıldı. Kurtarılmak istenen Aktivistlerden iki Kadın gözaltına alınırken biri polislerin elinden alındı.

Hemen akabinde kadınların başka bir yöne dağılmasıyla polis zinciri kırıldı ve bir yürüyüş korteji oluşturuldu. Polis bu direniş karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Bölgede yürüyüşler yapıldı, sloganlar atıldı ve en son yeniden aynı alana gelinerek, alan trafiğe  kapatıldı ve  kurum bildirileri okundu, talepler dile getirildi.
The post Zürih’te Kısıtlamalara rağmen izinsiz 8 Mart Eylemleri gerçekleştirildi. first appeared on ATİK Online.
Kaynak: Avrupa