Home >> Haberler >> Avrupa >> Yeni Kadın Çalışmaları İtalya’nın Toscana Kentinde Sürüyor

Yeni Kadın Çalışmaları İtalya’nın Toscana Kentinde Sürüyor

İTALYA | 30.07.2019 | ATİK’in 1986 yılından beri gerçekleştirdiği Gençlik ve Tatil Kamplarının 30.su İtalya’nın Toscana bölgesinde ikinci haftasına girdi. Emperyalizmin işçi sınıfı başta olmak üzere tüm ezilenlere yönelik saldırılarının giderek yükseldiği, bu saldırıların dirençle karşılaşmaması için özel yaşam kültürü yerine bireyciliğin öne çıkartıldığı bir süreçte ATİK Gençlik ve Tatil Kampları büyük önem taşımakta. Özellikle de 18 Mart 2019’da Rojava’da halkların özgür geleceği için İŞİD çetelerine karşı savaşırken şehit düşen Lorenzo’nun doğup büyüdüğü, Mussolini faşizmine karşı güçlü partizan savaşlarının verildiği Toscana bölgesinde 30. Kampın gerçekleştiriliyor olması Kampa daha büyük bir özellik katmakta.

Kampın ilk günlerinden itibaren kollektif çalışmanın gereği olarak tüm katılımcılarla ortak toplantılar gerçekleştirilmiş, görev dağılımı yapılmış, komisyonlar oluşturulmuştu. Yeni Kadın da çalışmalarına diğer çalışmalarla birlikte kampın ilk günlerinden itibaren başlamış, katılımcı kadın arkadaşlarla gerçekleştirdiği toplantılarda ortak belirledikleri gündemler eşliğinde eğitim ve kültürel çalışmalarını, kadınlara yönelik gezi programlarını başlatmıştı.

Eğitim çalışmasını atölye çalışmaları olarak ele alıp, “ebeveyn ve çocuklar arasındaki iletişim (iletişimsimsizlik)” , “kadın, medya ve toplumsal cinsiyet” olmak üzere iki konu olarak belirlendi.

İlk konu olan “ebeveyn ve çocuklar arasındaki iletişim” atölyesinde yürütülen tartışmalarda öne çıkan sorumluluk, çocuğu birey olarak kabul etmek, güven, özgüven, sevgi ve saygı, kuşak çatışması, anadil sorunu, beden dili, anne ve babanın çocuğa yönelik farklı kararları, başta olmak üzere birçok konu üzerinde verimli bir tartışma yürütüldü.

Aynı konunun, dün akşam (Pazartesi) Laz Marx Emice’nin da desteği ile, başta çocuklarımızın ebeveynlerinden beklentilerini dillendirecekleri bir skeçle başlatılıp sonra tüm kamp katılımcıları ile de tartışılması karar altına alınarak gerçekleştirildi. Yeni Kadın eğitim çalışmasının ikincisi olan atölye konusu; “kadın, medya ve toplumsal cinsiyet” konusu da çalışmasına başladı. Çarşamba akşamı ikincisi YDG ve Yeni Kadın tarafından örgütlenecek olan kültürel etkinlik için de, koro çalışması tüm hızıyla devam etmekte. Yine Yeni Kadın MYK’sı içinde yapılan görevlendirme doğrultusunda, kadın arkadaşlarla yapılacak gezilerden sorumlu arkadaşlarımızın inisiyatifi doğrultusunda gerçekleştirilen geziler de, kadın arkadaşların beğenisini kazanmakta.


Kaynak: Avrupa