Home >> Haberler >> Avrupa >> YENİ DEMOKRATİK GENÇLİK: YDG`den Militarizme ve 129 a/b Yasasına Karşı Yürüyüş!

YENİ DEMOKRATİK GENÇLİK: YDG`den Militarizme ve 129 a/b Yasasına Karşı Yürüyüş!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik 11 Kasım 2023 tarihinde Frankfurt Merkez Tren İstasyonu önünde  militarizme ve Almanya’da  antifaşist güçlere karşı çıkarılan 129 a/b  yasasına  karşı  bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) ve Yeni Kadın’nın yanı sıra diğer gençlik kurumlarından Young Struggle, Kommunistischer Aufbau ve Freie Deutsche Jugend katılarak birer konuşma gerçekleştirdiler.  MLPD ve ADHK gibi kurumlar da eyleme destek verdiler.

Yürüyüş esnasında YDG tarafından yapılan açıklamada  son süreçte kapitalist-emperyalist sistemin küresel krizlerinin derinleştiği ve buna bağlı olarak haksız savaşların  artarak devam ettiği vurgulandı. Özellikle bu çatışma ve gerilim döneminde, militarizme ve adaletsizliğe karşı  mücadelenin daha da yükseltmesinin  her zamankinden daha önemli olduğu dile getirildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm dünya için bir dönüm noktası haline geldiği, tüm devletlerin taraf olduğu ve böylece yeni bir büyük emperyalist savaş tehlikesinin arttığının altı çizildi. Başta emperyalist ülkeler olmak üzere tüm devletlerin son dönemde bir silahlanma yarışına girmiş olması bu tehlikeyi daha da arttırdığı vurgulandı. Fakat krizlerin maliyeti emekçilere ve ezilen halkların sırtına yüklendiğinin bir kez daha altı çizildi.

Açıklamanın devamında militarizmin birçok insanın yaşamı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğu ve bununla birlikte binlerce insan hayatını kaybettiği, milyonlarca insan göçe maruz bırakıldığı  ve bunların  en somut örneklerinin Rojava, Filistin ve Ukrayna’daki savaşlar olduğu vurgulandı.

129 a/b yasasına hayır!

Açıklamanın son bölümünde ise bu kısır döngüye bir son verilmesi, militarizmin normalleştirilmemesi, eğitim kurumlarındaki tüm askeri propagandalara son verilmesi gerektiği ve bütün bu gelişmelerle ile birlikte siyasi aktivistlerin Alman Ceza Kanunu’nun 129 a/b maddeleri uyarınca siyasi faaliyetleri nedeniyle kamu aramaları ile yargılanmalarına karşı kamuoyunun duyarlılığı artması gerektiğinin ve  mücadelenin yükseltilmesinin önemine değinildi.

Aynı gün gerçekleşen 31. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’ne katılım çağrısı yapan Yeni Demokratik Gençlik, Festival salonu önünde “Klasse Gegen Klasse, Krieg dem Krieg, Kampf dem Kapital bis der Frieden siegt( Sınıfa karşı sınıf, savaşa karşı savaş, barış hakim olana kadar sermaye ile savaş)” “Hoch die internationale Solidarität (Yaşasın enternasyonal dayanışma)“, “Jin Jiyan Azadî“ ve “Schulter an Schulter gegen den Faschismus (Faşizme Karşı Omuz Omuza). ” sloganlar eşliğinde yürüyüşü sonlandırdı.

Kaynak: Avrupa