Home >> Haberler >> Avrupa >> Viyana’da Polis, Kendisine Bıçakla Saldırdığını Söylediği Yaşlı Kadını Öldürdü!

Viyana’da Polis, Kendisine Bıçakla Saldırdığını Söylediği Yaşlı Kadını Öldürdü!

VİYANA | 10.01.2021 | Polis, 67 yaşındaki hasta bir kadını, kendi evinde ateşli silahla öldürdü. Kadının polise bıçakla saldırdığı iddia edilmekte.

Viyana’da 05 Ocak 2021 Salı günü, bir hasta bakıcı, polisi arayarak “Viyana- Auhofstrasse’de bakmakla yükümlü olduğu bir hastasının olduğunu, ancak hastaya bakmak üzere eve gittiğinde kapıyı açar açmaz kadının kendisine bıçakla saldırdığını” ihbar etti. Kendisinin merdiven boşluğundan kaçtığını, kadının da eve geri girdiğini söyledi.

Basının verdiği bilgiye göre, ihbar üzerine polis ve özel tim WEGA, olay yerine giderek dairenin kapısını çaldığında, kadının aniden kapıyı açarak, elinde bıçakla polislere saldırdığı, polisin şok tabancasını kullanarak kadını etkisizleştirdiği ve bir el de ateş ettiği kaydedildi. 67 yaşındaki kadın yere yığılırken, polisin bıçağı alarak ilk yardımı yaptığı sonrasında da helikopterle hastaneye kaldırdığı, ancak kadının hayatını kaybettiği açıklandı.

İlgili WEGA polislerinin şu anda Federal İçişleri Bakanlığı’ndan sağlanan psikolojik destek aldığı söylenirken, soruşturmanın başlatıldığı belirtildi.

Devlet Şiddeti, Kadınlara Yönelik Erkek Şiddetinin Kaynağıdır;

Polis şiddetini teşhir etmek, katledilen kadını sahiplenmek için, 09 Ocak 2021 Cumartesi günü Viyana’da saat 14:00’de Karlsplazda bir miting gerçekleştirildi.  Yeni Kadın’ın da yer aldiği miting’de kadın kurumları yaptıkları konuşmalarda, kadına yönelik devlet şiddetine, erkek şiddetinin de devletten ve onun cinsiyetçi yasalarından güç aldığına vurgu yaptılar. Yeni polis yasasını ve polise verilen yetkileri protesto ettiler.

Kadınlar konuşmalarında; “Olay yerine gelen polis, gerek donanım ve güç itibarıyla gerekse de kadının yaşı ve sağlık durumundan kaynaklı kolayca kadını etkisiz hale getirebileceği halde, (üstelik şok tabancasıyla etkisiz hale de getirmişken), ateşli silahla ateş edip öldürmenin altında yatan mantık aslında faşizmin ayak sesleridir.

Almanya ve Avusturya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ırkçılık ve sağcılık yükselirken, ordunun, polisin, istihbarat birimlerinin içine kadar ırkçı/sağcı örgütlenmelerin kümelendiği bir süreçte çıkartılan yeni polis yasalarıyla, polise tanınan haklar ciddi tehlikleleri bağrında taşımakta. ABD’de  2020’nin Mayıs sonlarında gözaltına alınırken polisin boğarak öldürdüğü George Floyd, Almanya’da sadece yasak yere araba park ettiği için, gelen polisin arabayı çektirme girişimini cezayı ödeyerek engellemeye çalışmalarına rağmen, 16 yaşındaki çocuk ta dahil olmak üzere 5 kişilik bir ailenin darp edilmesi ve  George Floyd olayında olduğu gibi polisin çocuğun boğazına diziyle basması, çevredekilerin tepkileriyle çocuğun son anda kurtulması, en sıradan demokratik hak arama eylemlerine vahşice saldırıp orantısız güç kullanması vb. birdizi örneklere Avusturya – Viyana’da bu olayla yenisi eklenmiş durumda. Bu vahşeti, kadın katliamlarını ve yeni yasalarla arttırılan polis yetkilerini şiddetle protesto ediyoruz…” dediler.

Yapılan konuşmalardan sonra atılan sloganlarla bu eylem sona erdirildi ve yine konusu devlet şiddeti sonucu katledilen kadınlar olan 2. Bir eylemin gerçekleştirileceği Schwarzenbergplatz’a yüründü

Hepimiz Sakine, Fidan, Leylayız!                    

AKD’nin çağrısıyla organize edilen Sakine ve yoldaşlarını anma mitingi, saat 15:00’de Schwarzenbergplatz’da başladı. Covid pandemisi önlemlerine rağmen çok iyi bir kitle katılımı gerçekleşti. Saygı duruşu çağrısı ardından AKD’nin bildirisinin okunmasıyla eylem başlamış oldu.

AKD adına okunan bildiride; “Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Kürt özgürlük mücadelesinin kararlı neferlerinden, davası ve idealleri uğruna bedel ödeyen, baş eğmez üç devrimci kadındır. Faşist Türk Devleti, Kuzey ve Güney Kürdistan’da, Rojava’da Kürt halkına yönelik imha ve inkâr politikalarını sürdürürken, onun seçimle gelen temsilcilerine, muhaliflere yönelik saldırılarına her gün bir yenisini ekliyor. Kayyımlar atıyor, gözaltına alıyor, tutsak ediyor, katlediyor. Faşist AKP iktidarı ve ortağı MHP; Avrupa’da besleyip büyüttükleri MİT ajanları ile Kürt halkının temsilcilerine, öncülerine ve muhaliflere yönelik suikastler düzenliyor, katliamlar gerçekleştiriyor. 9 Ocak 2013’te Paris’te gerçekleştirilen Sakine Cansız suikastı de bu katliamlardan biridir. Emperyalist Fransa devleti ise, suçluları açığa çıkartmayarak suikastın ortağı ve sorumlusu olmuştur… “ dediler ve sözlerini; “Türkiye ve Kürdistan’ın her yerinde direnen, faşizme boyun eğmeyen devrimciler, sosyalistler, yurtseverler, işçi sınıfı ve emekçiler, biz kadınlar, ölümsüzlerimizin mirasından/ direngenliğinden öğrenmeye devam ediyoruz.“ diyerek bitirdiler.

Eylemde yer alan diğer kadın kurumlarının da yaptıkları konuşmalardan sonra, Fransız Konsolosluğu önüne gidildi ve siyah çelenk bırakıldı.

Eylem saar 16:30’da sloganlar ve alkışlarla sona erdirildi.

  • Sakine, Fidan, Leyla Kavgamızda Yaşıyor!
  • Jin Jiyan Azadi!

The post Viyana’da Polis, Kendisine Bıçakla Saldırdığını Söylediği Yaşlı Kadını Öldürdü! first appeared on ATİK Online.
Kaynak: Avrupa