Home >> Haberler >> Avrupa >> „Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi“ Kayyumlara Karşı Miting Düzenledi

„Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi“ Kayyumlara Karşı Miting Düzenledi

H.Merkezi|24.08.2019| Amed, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum saldırısı, ilerici, göçmen kurumların oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi” tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Ulm şehir merkezinde 23 Ağustos akşam saatlerinde insiyatifin çağrısıyla bir araya gelen kitle “Yaşasın uluslarası dayanışma, Kayyumlara izin vermeyeceğiz, Türk askeri, kürdistandan defol” sloganlarıyla başladı. Kadınların da yoğun katıldığı mitingte yapılan Almanca konuşmada, halkın oyuyla seçilen belediyelere yönelik kayyum darbesini protesto ettiklerini söyleyen insiyatif sözcüsü, “HDP’liler ve Kürt halkına yönelik süren bu darbe saldırıları tüm Türkiye ve Ortadoğu haklarına ilgilendirmektedir. Bu saldırıları sokaklarda, birleşik bir mücadele ve birleşik direnişle yenebiliriz dedi.

Yerli ve göçmen kurumlardan yoğun katılımın olduğu mitingte , İnternatıonal Bündis adına yapılan konuşmada “Bizler Türkiye’deki demokrasi mücadelesini destekliyoruz Faşist Erdoğan rejiminin uygulamalarına karşı direnmek hepimizin görevi olduğu bilincindeyiz” diyen temsilci , son 4 ayda Alman devletinin Erdoğan rejimine sattığı silah tutarı 184 milyon euro olmasına dikkat çeken konuşmada, Erdoğan’ın Alman devleti tarafında ekonomik ve siyasi olarak desteklendiğinin altını çizerek, birlikte mücadele etmenin önemini vurguladı.

ADHF, AGİF, AGEB, ATİK, DİDF, İnternational Bündis, MLPD, KON-MED, ÖDP, SKB, SYKP’nin katıldığı mitingte , kurumların HDP ile dayanışmanın sürdüreceği vurgulanırken, önümüzdeki günler için yapılacak etkinliklere katılım çağrısı yapıldı. (AF)


Kaynak: Avrupa