Home >> Haberler >> Avrupa >> Strasbourg’da Dersim Paneli Düzenlendi

Strasbourg’da Dersim Paneli Düzenlendi

STRASBOURG|11.10.2021| Dersim İnşa Kongresi tarafından Avrupa’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen “Bitmeyen Zulüm, Dinmeyen Acı; Dersim’i Savunuyoruz” panellerinden birisi, Strasbourg’da bulunan ATİK derneği, Dostluk ve Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.
Panele, Gazeteci-Yazar, Dersim Soykırım Karşıtları adına Ali Güler, Dersim İnşa Kongresi eşbaşkanı Hülya Yer ve FEDA eşbaşkanı Demir Çelik katıldılar. Panel başlamadan önce Dostluk ve Kültür Evi yönetim kurula adına yapılan konuşmada, 10 Ekim Ankara Gar saldırısında ölümsüzleşenler anılarak, 38 Dersim tertelesinin hala hafızalarda canlı olduğu, Türkiye ve T. Kürdistan’ın da tüm azınlıklara ve ilericilere, devrimcilere, yurtseverlere yönelik bir katliam tarihi olduğu söylendi.
Sonrasında konuşmacılar söz haklarını alarak, “hem 9 Ekim’de PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik Uluslararası Komplo hem de 10 Ekim Ankara Gar saldırısını lanetleyerek”Dersim’in tarihi üzerinden yaşanan katliamları, kültürel saldırıları ve Dersim coğrafyasının bugün ki durumuna ilişkin görüşlerini belirttiler. Ali Güler, Dersim dernek ve örgütlenmelerinin ortaklaşma çabası ve zorunluluğuna ilişkin vurgular yaparak, “Dersim’de yaşanan acıları uluslararası kamuoyuna duyurmak ve Dersim’in sesi olmak zorundayız” dedi. Dersim İnşa Kongresi eşbaşkanı Hülya Yer’in konuşmasında ise Dersim’de ki kadınların mücadelesi öne çıkarıldı. “Dersim katliamı aynı zamanda bir kadın katliamıdır” diyerek Dersim’de kaybolan kız çocuklarına dikkat çekti. FEDA eşbaşkanı Demir Çelik ise, tarihsel bir süreç olarak ele aldığı konuşmasında, Kürt ve Alevi kimliğinin maruz bırakıldığı politikaları dile getirdi. Konuşmasında kendi yaşamından da örnekler verdi.
Daha sonra izleyicilerin soru ve düşünceleri dinlendi.
Panel, konuşmacıların gele

 

n sorulara cevapları ve selamlamaları ile sona erdirildi.


Kaynak: Avrupa