Home >> Haberler >> Avrupa >> Siyahlara En Çok Irkçılık Almanya’da Yapılıyor

Siyahlara En Çok Irkçılık Almanya’da Yapılıyor

HABER MERKEZİ|31.10.2023| Avrupa Birliği’nin (AB) 13 üye ülkede gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, siyahlar en çok Almanya’da ayrımcılığa maruz kalıyor. Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) araştırmasında, Almanya’da siyahlara yönelik ırkçılık sorununun son 5 yılda önemli ölçüde arttığı belirlendi.

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç gibi 13 AB üyesi ülkede, birinci ve ikinci nesil siyah göçmenler arasında yapılan “Being Black in the EU (AB’de Siyah Olmak)” anketine katılan Afrika kökenli katılımcıların yüzde 76’sı, son 5 yıl içinde Almanya’da kökenleri ve ten renkleri nedeniyle ırkçılık mağduru olduklarını söyledi.

Her üç kişiden yaklaşık ikisi ise (yüzde 65) son 12 ayda ırkçılığa maruz kaldığını ifade etti. FRA’nın raporunda, Avusturya’da yüzde 72 ile Almanya’ya benzer yüksek bir oranda ırkçılık saptanırken, Finlandiya yüzde 63’le üçüncü sırada yer aldı. Çalışma, son beş yıllık dönem için en düşük anket değerlerini Polonya (yüzde 20) ve İsveç (yüzde 25) için listeledi.

Irkçılığa en çok maruz kalan kitlenin genç kadınlar, eğitimli insanlar ve dini kıyafet giyen kişiler olduğu belirtilirken, günlük yaşamın hangi alanlarında ayrımcılığa uğradıklarını hissettikleri sorulduğunda, katılımcıların çoğu (yüzde 34) iş ararken dezavantajlı hissettiklerini açıkladı. Yüzde 31’i ise iş yerinde ayrımcılığın hedefi olduklarını ifade etti.


Kaynak: Avrupa