Home >> Haberler >> Avrupa >> Şarkı sözleri nedeniyle yargılanan Pablo Hasel’e ceza

Şarkı sözleri nedeniyle yargılanan Pablo Hasel’e ceza

Foto:EPA

Haber Merkezi|18.02.2021|Lleida Yüksek Mahkemesi, şarkı sözleri nedeniyle yargılanan rapçi Pablo Hasel aleyhinde yeni bir cezayı daha onayladı. Temyiz hakkı bulunan Hasel, 6 buçuk yıllık bir hapis cezasıyla karşı karşıya.

Monarşi ve polisi hedef alan şarkı sözleri ile sosyal medya paylaşımlarından dolayı daha önce 9 ay hapis cezası alan rapçi Pablo Hasel, bu sefer de yeni bir hapis cezasına çarptırıldı. Lleida Yüksek Mahkemesi, Hasel aleyhine açılan iki buçuk yıl hapis cezasını onadı. Hasel, 1 yıl 9 ay “adaleti engelleme” suçlaması ve 9 ay “tehdit suçlaması”yla toplam 2 buçuk yıl hapis cezası aldı. Hasel hakkında verilen kararın temyiz edilememesi durumunda; mevcut cezasına ek olarak Ulusal Mahkeme tarafından “terörizm” suçlamasıyla verilmiş 2 yıllık ceza da eklenecek.

NE OLMUŞTU?

Pablo Hasel, attığı tweetler ve yazdığı bazı şarkı sözleri nedeniyle “terörü övmek” ve “kraliyete hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada 9 ay hapis cezası almış, Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki Lleida Üniversitesi’ndeki direnişin sonunda tutuklanmıştı. Hasel’in tutuklanması sonrası eylemler sürerken, Sosyalist Çalışma Bakanı Pablo Echenique de Mecliste yaptığı bir konuşmada eylemcilerin yanında olduğunun altını çizerek, sosyal medyada gözünü kaybeden öğrencinin fotoğrafını paylaşmıştı.Yönetmen Pedro Almodovar ve oyuncu Javier Bardem de dahil olmak üzere yüzlerce ünlü, Hasel’e destek vermişti.

 

The post Şarkı sözleri nedeniyle yargılanan Pablo Hasel’e ceza first appeared on ATİK Online.
Kaynak: Avrupa