Home >> Haberler >> Avrupa >> Nürnberg’te Seyit Rıza Anması

Nürnberg’te Seyit Rıza Anması

NÜRNBERG | 18.11.2019 |

“Saraylar saltanatlar çöker
kan susar birgün,
zulüm biter.
Menekşeler de açılır üstümüzde,
leylaklarda güler.
Bugünlerden geriye
bir yarına gidenler kalır
bir de yarınlar için direnenler..“
Adnan Yücel bir şiirinde böyle demişti: “ Bir yarına gidenler kalır, bir de yarınlar için direnenler…“

Seyit Rıza ve arkadaşları, yarınlar adına direndikleri için aradan 82 yıl geçmesine rağmen anıyoruz. Onların onurlu direnişini sahipleniyoruz. Grup Yorum, Açlık grevinin 184. gününde ve demokratik talepleri için direniyor.  Mustafa Koçak, Türkiye zindanlarında adalet talebiyle açlık grevinde ve bugün 137. gününde. Müslüm Elma, Münih hapishanesinde 4 buçuk yıldır,burjuva mahkemesinden hiç bir talepde bulunmadan devrimci onuru için komünistçe direniyor. Bunların şahsında tüm hapishanelerdeki devrimci-demokrat tutsakları saygıyla selamlıyor direnişlerini sahipleniyoruz. AKP-MHP öncülüğündeki faşist Türk Devletinin Rojova“ya yönelik işgal planlarını protesto ediyoruz. İşgale karşı direnen tüm insanları selamlıyoruz. Seyit Rıza ve arkadaşları şahsında Rojova devrimini savunurken şehit düşen, Aynur Ada,İmran Fırtına, Demhat Günebakan ve Ceren Güneş için herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyoruz!“ denilerek başladı anma.

ATİF ve Medya Halkevi adına yapılan konuşmalarda; Osmanlı devlet zihniyeti ile faşist Kemalist devlet zihniyetinin aynı olduğu ve bugünkü AKP-MHP ittifakının bu zihniyetin devamcısı vede uygulayıcısı olduğu vurgulandı. Kürt kimliği ve Alevi inancı üzerindeki asimilasyon ve baskıların artarak sistemli bir şekilde devam ettiği vurgulandı. Bu soykırım, asimilasyon ve baskılara karşı ortak mücadelenin önemine özellikle işaret edildi.
Uzun yıllar Avrupa’da sürgün yaşayan dersimli sanatçı Ali Baran söylediği ağıtlarla Dersim katliamında yaşanan acıları gözler önüne getirdi. Dinleyiciler duygulanarak düşmana karşı bir kez daha kinlendi. Sözlü tarih araştırmacısı Hüseyin Ayrılmaz Seyit Rıza hakkında ayrıntılı sunum yaparak o dönem yaşananları belgeleriyle ortaya koydu.

ATİF Nürnberg derneği olarak yapılan etkinlikte katılım 100’e yakın iken, anma soru, cevap ve yorumlarla sona erdi.


Kaynak: Avrupa