Home >> Haberler >> Avrupa >> Nürnberg- ATİK için özgürlük platformu” kuruldu

Nürnberg- ATİK için özgürlük platformu” kuruldu

Yıllardır Avrupa´da göçmen işci ve emekçilerin demokratik hakları uğruna mücadele yürüten bir kurum olarak aktivistlerimize ve bileşenlerine yönelik Alman ve İsviçre devletleri tarafından yapılan polis operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Polisler arama yaptıkları mekanlara adeta terör yöntemleri ile girerek hasara yol açmış, gözaltına aldıkları aktivistlere peşinen suçlu muamelesi yapmışlardır. Gözaltına alınan arkadaşlarımıza “129a“ ve “129b“ yani “terör örgütüne üyelikten“ Karlsruhe Alman Federal Başsavcılığı tarafından dava açılmıştır.

Tutuklanan ATİK aktivistleri ve üyeleri arasında Nürnberg´de yaşayan ve çalışan 2 doktor da bulunmaktadır. Onları hepimiz çok yakından tanıyoruz. Bahsedilen kişiler Dr. Banu Büyükavcı ve Dr. Sinan Aydın’dır.

Almanya`nın diğer şehirlerinde ve Avrupa`nın çeşitli ülkelerinde tutuklu bulunan ATİK aktivistlerinin isimleri şunlardır: Dr. Sinan Aydın, Dr. Banu Büyükavcı, Erhan Aktürk, Müslüm Elma, Haydar Bern, Musa Demir, S. Ali Uğur, Sami Solmaz, Deniz Pektaş ve Mehmet Yeşilçalı. Bu arkadaşlarımız hala tutuklu bulunmakta ve §129 a/b ile yargılanmaktalardır.

1986‘dan bu yana Avrupa`da legal bir kurum olan ATİK ve çalışanları üzerinde baskı ve yıldırma politikası uygulayan devlet, bu ceza yasası ile politika yapmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi devlet yanlısı burjuva basını ATİK ve aktivistlerini ellerinde hiçbir delil olmadan kriminalize edip terörist ilan etmişlerdir. Buradaki asıl amaç demokrasi mücadelesini dumura uğratıp, gözdağı vermektir. Irkçı ve faşist yapılanmaların güç ve cesaret kazanmasında Alman devletinin bizlere yönelik baskılarının önemli bir payı bulunmaktadır.

Kısa bir süre önce aldığımız bilgiye göre, cezaevi koşulları da insanlık dışı olmaktadır.

Kaisheim‘da tutsak bulunan Dr. Sinan Aydın`a yönelik çıplak arama uygulaması da buna bir örnek olmaktadır. Aramaya karşı koyan arkadaşımıza 6 polisin birden şiddetli müdahale etmesi sonucu, sol kolunun incinmesi ve 2 gün ağrı çekmesine neden olmuştur.

Aynı zamanda tek tip cezaevi kıyafetini giymemek için direnen, Nürnberg`de tutsak bulunan arkadaşımıza da aynı uygulama yapılmıştır.

Biz „Nürnberg ATİK’e Özgürlük Platformu“ olarak, tüm devrimci ve demokrat kurumları bu haksızlıklara ve yasal olmayan saldırılara karşı birlik olmaya çağırıyoruz.

Tutuklu arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.