Home >> Haberler >> Avrupa >> Newroz Ateşi Ulm’da da Yakıldı

Newroz Ateşi Ulm’da da Yakıldı

HABER MERKEZİ |22.03.2022| Almanya’nın Ulm kentinde Avrupa Demokratik Güçbirliği (ADGB) bileşenlerinden ADHF, ATİF, AGİF, KON-MED çağsısıyla Newroz kutlaması yapıldı

ADGB bileşenleri tarafından tarafından düzenlenen ve 500 kişinin katıldığı Newroz yürüyüşünden sonra şehrin en büyük meydanı olan ve kentin merkezinde bulunan Münsterplatz meydanında Newroz ateşi yakıldı.

Geniş katılımlı bir eylemin olduğu Ulm’daki Newroz yürüyüş ve mitinge 500 kişi katıldı. MLKP, PARTİZAN, HBDH, KBDH ve HDP bayraklarının da taşındığı gösteriye katılanlar, dün ve bugün tüm ülkede gerçekleştirilen ve milyonların katıldığı gösterilerin kendilerine büyük moral verdiğini belirttiler.

Meydanda toplanan kitle kolu şehir merkezinde bir çok cadde ve sokaktan geçtikten sonra, merkezi miting alanına geldi. Miting alanına gelindikten sonra yakılan Newroz ateşi kitlede coşkuyu daha artırırken, slogan ve marşlar eşliğinde halaylar da çekildi.

Alanda yapılan konuşmalarda “Newroz baskıya başkaldırışın, özgürlüğün, baharın, yeni yılın sembolüdür” denirken “Newroz ateşi halkların kurtuluş, sömürgecilerin ise korkulu rüyasıdır” dendi.

Konuşmalarda, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ye ve genel olarak muhalefet hareketine yapılan baskılar kınanırken, AKP-MHP hükümetinin halkın yükselen coşkusunu engellenemeyeceğinin, ülkede Newroz eylemlerinde de bizzat gösterildiğinin altı çizildi. Eylemde sürekli en çok “Newroz Piroz be”, “Terörist Erdoğan”ın yanı sıra Kürt halkıyla dayanışma sloganları atıldı.

Miting, çalınan canlı müzik ve atılan sloganlar eşliğinde ateşin etrafında çekilen halaylarla sona erdirildi.Kaynak: Avrupa