Home >> Haberler >> Avrupa >> Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanya Finaline Çağrı!

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanya Finaline Çağrı!

MÜSLÜM ELMAYA ÖZGÜRLÜK“

Müslüm Elma’nın Özgürlüğü İçin 2 Aralık 2019’da Gerçekleşecek Yürüyüşe Çağrı

Müslüm Elma devrimci bir muhalif olarak hayatının 20 yıldan fazlasını Türkiye hapishanelerinde geçirdi. 15 Nisan 2015 tarihinden itibaren de Münih hapishanesinde ve bunun bir çok ayını izolasyonda geçirdi!

Müslüm Elma diğer 9 devrimciyle birlikte Erdoğan rejiminin istihbarat örgütü MİT’in bilgilerine dayanılarak Münih Eyalet Mahkemesinde ağır cezadan yargılanmaktadırlar. Müslüm Elma ve diğerleri Almanya ceza yasasının 129 a ve b paragrafı dayanak yapılarak, Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist üyesi olma idwdiasıyla yargılanmaktadırlar. Davanın başlangıcından bugüne savcılık tarafından davanın politik bir dava olduğu ve Türk devletiyle ortak yürütüldüğünü inkar etmemiştir.

Kamuoyu yakın geçmişti Avrupa’daki muhalif kesimlerin Türk devletinin polisi ve yargısı tarafından takip edildiği ve göz altına alınıp tutuklandıklarını bilmektedir. Bu dalganın son kurbanı Duisburglu İsmet Kılıçtı. Kılıç, Türk devletinin İnterpol arananlar listesine koyduğundan dolayı Hırvatistan’da gözaltına alınmış ve uluslararası kamuoyunun baskısıyla 182 gün sonra serbest bırakılmıştır.

Müslüm Elma Kimdir?

Müslüm Elma 2009 yılında Almanya tarafından politik kimliğinden ötürü mültecilik hakkı alarak yaşamını Almanya’da sürdürmektedir. Almanya’da tutuklanmadan önce Müslüm Elma 22 yıl politik kimliğinden dolayı Türkiye’de çeşitli hapishanelerde kaldı. O 1980 askeri darbesinden tutuklanmış ve Diyarbakır 5. Nolu hapishanesinde ağır işkencelere maruz kalmıştır. Hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalara ve işkencelere karşı 1983 ve 1986 da gerçekleştirilen açlık grevi ve ölüm oruçlarında yer almıştır. Ayrıca, 1996 ve 2000 yıllarında Türkiye hapishanelerinde gerçekleştirilen açlık grevi ve ölüm orucuna da katılmıştır. Uzun yıllar hapishanede kalması ve yaşadığı işkencelerden dolayı sağlık durumu olumsuz şekilde etkilenmiştir. Müslüm Elma’nın yaşadıklarını hiç bir şekilde dikkate almayan Almanya yargısı onu yoğun izolasyona tabi tutmakta ve dört buçuk yıldır da göz altında tutmaktadır.

#Müslüm Elma’ya Özgürlük!

Müslüm Elma’nın tutsaklığını protesto etmek için 2 Aralık 2019’da Münih’te bir yürüyüş düzenlenecektir. Tüm demokratik kamuoyunu, kitle örgütlerini ve politik partileri Müslüm Elma’nın özgürlüğü için düzenlenen yürüyüşe katılarak destek vermeye çağırıyoruz. Hep birlikte o gün Müslüm Elma’nın özgürlüğü için kararlı bir duruş sergileyelim!


Kaynak: Avrupa