Home >> Kampanyalar >> Dayanışma >> Münih Davasında Erteleme
Mahkeme önünde yapılan protestolardan bir görüntü… Fotograf: Junge Welt

Münih Davasında Erteleme

Münih |02.10.2017| Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde 10 politik tutsağa ilişkin görülen davanın 6 Ekim’de (Cuma günü)  görülecek olan celsesi mahkeme heyeti tarafından ertelendi. Davanın savunma heyetinin sitesinde yayınladığı habere göre davanın Cuma günü görüleceği celsesi ertelendiği açıklandı. Ertelenmenin nedenlerine ilişkin her hangi bir açıklama yapılmadı. Dava 9 Ekim’de Pazartesi günü tekrar davam edecektir. Davaya destek olmak için izlemeye gidenler bu değişikliğe dikkat etmelidirler.  

Mahkeme heyeti ek celse tarihlerini de yayınladı

Mahkeme heyeti, davaya ilişkin yeni ek celse tarihlerini yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna bildirdi. Şimdiye kadar 8 Ocak 2018 tarihine kadar haftanın (Pazartesi-Cuma) iki günü görülen celse tarihleri yayınlanmıştı. 29 Eylül tarihinde Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi sorumlusu Florian Gliwitzky imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında, davanın 27 Nisan 2018 tarihine kadar uzatıldığı kamuoyuna duyuruldu.

Mahkemenin verdiği yeni tarihlerde dikkati çeken önemli ayrıntı äse, 20 Şubat 2018 tarihinden itibaren davanın, Pazartesi, Salı ve Cuma günü olmak üzere haftada üç gün görüleceği yönünde. Bu duruma ilişkin tepki gösterilirken,  heyetin  davayı bir an önce bitirme telaşı içine girdiğine dair değerlendirmeler yapılıyor.  

Kamuoyunda “Münih Komünistler Davası” olarak bilinen davada, 10 Devrimci, TKP/ML’nin üye ve yöneticisi olma iddiasıyla 16 Haziran 2016 tarihinden itibaren yargılanmaktadırlar. Alman ceza hukukunun 129 b bendinden yargılanan politik tutsaklar, Türk devleti ile Alman devletinin bir ortak operasyonuyla 15 Nisan 2015 tarihinde göz altına alınmışlardı. 

Kaynak: atik-dayanisma