Home >> Kampanyalar >> MÜNİH DAVASI | Münih Politik Tutsaklar Davasında Savcı Müslüm Elma’ya 7’yıla Yakın Ceza İstedi!

MÜNİH DAVASI | Münih Politik Tutsaklar Davasında Savcı Müslüm Elma’ya 7’yıla Yakın Ceza İstedi!

“biz mücadelemizi hasta olduğumuz için değil, biz inandığımız ideolojik ve politik ideallerimizi gerçekleştirmek için mücadele ediyoruz”

H.Merkezi|02.06.2020|Münih’te devam eden, TKP-ML davası 2 Haziran tarihinde, 221. duruşmayla başladı. Saat 9:45’de başlayan oturumda, 220. duruşmada savcının bitiremediği mütalaasına yeniden söz verilerek başladı.

Savcı sözlü olarak yaptığı açıklamada; “bugün okuyacağım bölüm sanıkların ceza kapsamındaki hukuksal bölümü olacaktır. Bu anlamda 129-b Abs 1, 129a- Abs. 1 No 1. 25 Abs 2 stGB, ayetten M. Elma için, 129-a AS.4 StGB yasa maddeleri gereğince cezalandırılmalıdır. Bu doğrultuda TKP-ML’nin Türkiye’de terörist faaliyetleri mevcuttur. TKP-ML amaçlarını gerçekleştirmek için mücadele ediyor. M. Elma da 10 yıldır PMK’da yer almaktadır ve yönetici kadrolarındandır. Ayrıca partinin üzerinde büyük etkisi ve ağırlığı vardır. Parti amaçlarını gerçekleştirmek için, M. Elma yoğun çaba vermektedir.

Yapılan dinlemelerde ortaya çıkan durumda, buradaki diğer sanıkların tümü, TKP-ML’nin yürüttüğü askeri mücadelesinin devam etmesini işitiyor. Ve TKP-ML’nin yürüttüğü askeri mücadeleden de haberdar oldukları ortaya çıkmış bulunuyor. Ayrıca TKP-ML’nin eylemleri, ne devlet hukukunda, nede uluslararası hukukta haklı kılacak bir yanı yoktur. Bunun için burada yargılanan insanlar suç işlemişlerdir. Çünkü; TKP-ML ideallerini gerçekleştirmek için silahlı mücadele yürütüyor. Bu anlamda M. Elma’ya hak vermek gerekiyor. M. Elma 131. Duruşmada yaptığı konuşmasında şu cümlesi önemliydi.“131. Duruşmada Müslüm Elma şöyle demişti; biz mücadelemizi hasta olduğumuz için değil, biz inandığımız ideolojik ve politik ideallerimizi gerçekleştirmek için mücadele ediyoruz“ demişti. Bu doğrudur çünkü; TKP-ML’de kişisel bir çalışma ve kişisel bir çıkar yoktur. Bu anlamda TKP-ML’nin yürüttüğü askeri faaliyetler yasalarımızda göre cezai durumları söz konusudur. Ve bu yasalara göre; M. Elma’ya 3 yıldan 15 yıla kadar, diğer 9 kişiye de 6 aydan 10 yıla kadar ceza takdiri değerlendirilmelidir. Somut verilecek cezalara göre, şu husussularda göz önünde bulundurulmalıdır. Birincisi bu dava yargılamasının çok uzun sürmesi, ikincisi M. Elma’nın halen tutuklu olması ve davaya halen tutuklu katılması, mevcut yargılananların lehine göre değerlendirilmesi gerekiyor” diyerek, ön gördüğü cezaların nedenleri üzerinde durdu.

Yine TKP-ML Kürtlerin özgürlüğünü ve eşit haklarını savunuyor, bunun için mücadele ediyor diyerek, “Kürtler ile diğer toplumların birlikte ve barış içinde yaşamasını savunuyor. Ayrıca Türk devletinin yıllarca uyguladığı, baskıcı ve tutucu saldırıları burada yargılananların lehine değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. Devamında “Türkiye devletinin baskıları ve saldırıları sonucu, burada yargılanan kişilerin düşüncelerinin oluşmasında belirleyici olmuştur” belirlemesinde bulundu. Ardından da okuduğu mütalaasında şöyle dedi; “buradaki yargılanan kişiler, Avrupa’dan sorumlu kişilerdir. Avrupa faaliyetlerinde yönlendirici olmuşlardır. Türkiye’de TKP-ML’nin yürüttüğü mücadeleye buradan maddi ve manevi olarak destek olmuşlardır. Bunlar Avrupa komitesi üyeleri olarak, sorumlu oldukları bölge ve alanlarda sebatla çalışmış ve yürüttükleri çeşitli kampanyalarla bölgeleri yönlendirmiş ve Türkiye de TKP-ML’ye destek sunmuşlardır.”

Savcı okuduğu mütalaasında son bölümde ise, “tüm bu nedenlerden dolayı, mevcut durumu değerlendirdiğimizde, şu cezaların verilmesini talep ediyorum: Müslüm Elma 6 yıl 9 ay, Deniz Pektaş 5 yıl, Erhan Aktürk 4 yıl 9 ay, Seyit Ali Uğur 4 yıl 9 ay, Musa Demir 4 yıl, Haydar Bern 4 yıl, Banu Büyükavcı 4 yıl, Sinan Aydın 4 yıl, Sami Solmaz 4 yıl ve Mehmet Yeşilçalı 3 yıl 6 ay olmak üzere bu cezaların onanmasını talep ediyorum. Ayrıca mahkeme masraflarının yüzde 50’sinin bu kişilerden alınması ve el konulan tüm malzemelerinde geri verilmemesini talep ediyorum” diyerek mütalaasını bitirdi.

Ardından Avukat Rainer Ahues bir itiraz dilekçesini sundu ve ardından 3 Haziran çarşamba günü yeniden başlamak üzere duruşmaya ara verildi.


Kaynak: Munich davasi