Home >> Haberler >> Avrupa >> MESUDE’NİN ÇIĞLIĞI, AVRUPA’NIN SOKAKLARINDA KADINLARIN İSYANI OLDU

MESUDE’NİN ÇIĞLIĞI, AVRUPA’NIN SOKAKLARINDA KADINLARIN İSYANI OLDU

Haber Merkezi |07.05.2020|Avrupa Kadın Dayanışması (AKD) bileşenlerinin çağrısıyla 06.05.2020 Çarşamba günü, 01 Mayıs günü eski eşi tarafından iki çocuğula birlikte yakılarak katledilmek istenen Mesude’nin çığlıkları, Avrupa’nın sokaklarında kadınların isyanı oldu.

Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, Belçika’da Avrupa Kadın Dayanışması bileşenleri olan Yeni Kadın, ADKH Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, SKB Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği, TJK-E Avrupa Kürt Kadın Hareketi, SYKP Avrupa Kadın Meclisleri, FEDA Demokratik Alevi Federasyonu, MHK Mezopotamya Halk Kongresi Kadın Kolları, Yaşanacak Dünya, PKAN Platforma Kurden Anatoliya Navin’in yanı sıra, Almanya özgülünde Courage, İnternationale Bündnis, Sekuläre Migrantinnen, Amara, Göçmen Kadınlar Birliği, DİDİF Genç Kadınlar, Zora ve değişik kitle örgütleri de katılım sağladı. Corona koşullarına rağmen, kadınlar sokaklarda bütün öfkeleriyle isyanlarını haykırdılar…

HAMBURG: Pazartesi günü katliam girişiminin yaşandığı evin önünde kadın örgütlerinin gerçekleştirdiği ilk protesto eyleminden sonra, Avrupa Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla ikinci kez 06.05 Çarşamba günü kadın örgütleri geniş bir katılımla bir kez daha bir araya geldiler…

Hamburg’un Altona semtinde düzenlenen mitinge AKD bileşenlerinden Yeni Kadın, ADKH, SKB ve Yaşanacak Dünya’nın yanı sıra Hamburg Rojbin Kadın Meclisi, Avrupa Göçmen Kadınlar Birliği, Courage, Enternasyonal Kadınlar Ağı, Almanya Komünist Partisi Kadın Kolları, Avrupa Demokrasi Platformu, Hamburg Kadın Grubu Feminist Kadınlar, Hakevi Kadın Divanı, Kadın Okuma Grubu ve MLPD’nin olduğu, yaklaşık 300 civarında katılım sağlandı. Mitingte kurum temsilcileri adına yapılan Türkçe ve Almanca konuşmalarda; “Kadına ve çocuklara yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının politik olduğu, çünkü patriarkanın kapitalist sistem çarkının en önemli dişlisi olduğu ve birbirilerinden beslendikleri” anlatılırken, Mesude Şahin şahsında gerçekleştirilen saldırının tüm kadınlara ve onların iradesine yapılmış bir saldırı olduğunu, Mesude’nin davasının sonuna kadar takipçisi olunacağı belirtildi. Kadınların öfke ve isyanlarını dillendiren sloganlar eşliğinde yapılan konuşmalardan sonra, Mesude’nin en çok sevdiği, Hasret Gültiken’den aşina olunan ‘’Şu Kanlı Zalimin Ettiği İşler’’ eserini katılımcılar hep birlikte okudular. Sloganlar eşliğinde eylem sona erdirildi…

HANNOVER : Yeni Kadın, MLPD ve Courage’nin katıldığı mitingte, Mesude ve çocuklarının maruz kaldığı şiddet özgülünde, kadına yönelik her türden şiddet protesto edildi… Kurum temsilcilerinin yaptıkları açıklamalar ve kadın ezgilerinin çalındığı eyleme kitlenin ilgisi yoğundu. Bir saat süren eylem sloganlar eşliğinde son buldu.

DUİSBURG: Yeni Kadın’ın çağrısıyla gerçekleştirilen mitingte Yeni Kadın, Courage, SKB, Kürt Kadın kurumlarından temsilciler, ATİF, MLPD katılım sağladılar. Mesude Şahin şahsında kadına yönelik şiddeti ve kadın katliamlarını protesto için şehir merkezinde toplanan, ağırlıklı kadın örgütlerinden oluşan kitle, öfkesini ve taleplerini yüksek sesle haykırdı. Corona nedeniyle katılımın 30 civarında olduğu mitingte taşınan döviz ve afişlerde; erkek şiddetini doğuran, besleyen, patriarkal kapitalist sistem teşhir edilirken, kadınların talepleri ifade edildi ve öz savunmanın önemi vurgulandı. Yapılan konuşmalarda “Bu senenin başından Mayıs ayına Almanya’da erkekler tarafından katledilen kadın sayısı 53 iken, son bir buçuk haftada 56’ya yükseldi. İstatistiklere artı bir diye yansıyan bu gerçeklik, bizler için bir can daha eksilmek anlamına geliyor. Bugün hergünden daha çok kadınların dayanışmaya, örgütlü güçlerini büyütmeye, özcesi hayatlarına, bedenlerine, özgürlük mücadelelerine sahip çıkma zorunluluğu vardır. Bir kez daha hatırlatıyoruz… Dayanışma Yaşatır!” deiler… Eylem Courage ve Yeni Kadın’ın seslendirdiği Cav Bella ve kadın marşları ile sonlandırıldı. Ayrıca 6 Mayıs 1972 yılında Türkiye’de faşist diktatörlük tarafından asılarak katledilen yiğit devrimciler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan anılarak saygı duruşunda bulunuldu.

KÖLN : Köln Heumarkt meydanında, Yeni Kadın, Yaşanacak Dünya, SKB, ADKH, Alınteri ve IGM Kadın aktivistleri saat 17:00’de bir araya geldiler. Yapılan konuşmalarda, “Patriarkal sistemden kaynaklanan ve toplumsal bir sorun olan kadına yönelik her türlü şiddet ve kadın katliamlarını, özsavunmamız olan örgütlü güçlerimizi büyüterek sona erdirebiliriz.” denildi. “Kadın katliamının ne dini, ne milliyeti, ne de ırkı var, kadın katili erk’ek ve onu koruyan, meşrulaştıran devlettir. Eylemlerimizi çoğaltarak, güçlerimizi büyüterek kadınların sesi olacağız. Kadına yönelik şiddete, kadın katliamlarına, bizim adımıza verilen kararlara HAYlR diye haykırıyoruz” denildi.

Avrupa Kadın Dayanışması ,Courage ve Dünya Kadın Hareketinin Avrupa koordinasyon sorumlusu Suse Bader ve Enternasyonel Birliği Kadın Platformunun da mesajları okunduktan sonra, “Kadın Dayanışması Yaşatır, Mesude Yanlız Değildir!”, “Erkek Adalet Değil, Gerçek Adalet!” vb. sloganlar eşliğinde eylem sona erdi.

FRANKFURT : Frankfurt’ta Avrupa Kadın Dayanışma’sının çağrısı üzerine gerçekleştirilen mitinge Yeni Kadın, SKB, Zora, Sekuläre Migrantinnen, Amara, Courage, ADKH, Göçmen Kadınlar Birliği, DİDİF Genç Kadınlar, İran ve Afgan Kadın Grupları’nın dışında değişik kitle örgütleri de katıldı. Corona pandemisi sürecinden kaynaklı 50 kişiyle sınırlı tutulan izne rağmen, 100 ü aşkın kitlenin katıldığı eylem oldukça canlı geçti.

Eylemde kadınlar, Mesude Şahin ve çocuklarının maruz kaldığı erkek şiddeti özgülünde, kadına ve çocuklara yönelik şiddete karşı öfkelerini dile getirdiler.

Yapılan konuşmalarda; kadına yönelik şiddetin hangi coğrafyada olursa olsun, devletlerin koruması altında gerçekleştirildiğine vurgu yapılarak, “erkeğin kadına yönelik gerçekleştirdiği şiddet ve katletme eylemleri; erkeğin ya kızgınlık anında “istemeden” ya da “uyuşturucu veya içkinin etkisiyle “iradesi dışında” gerçekleştirdiği vb. gerekçelerle erkeği koruyan ve kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran yasalarla körüklenmektedir.” denildi. Saray Güven’in tecavüz edilerek katledilmesi de hatırlatılarak, kadına şiddet uygulayan ya da katledenlere ödül gibi cezalar verildiği ve çoğu zaman da kısa bir süre sonra yeniden toplum içine salınarak, erkeğin şiddet eylemlerini sürdürmesinin sağlandığına dikkat çekildi.

Kurumlar konuşmalarında; “Artık bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok! Devlet- erk’ek şiddetine karşı dün olduğu gibi bugün de sessiz kalmıyoruz… Mesude ve çocuklarına uygulanan saldırının davasının sonuna kadar takipçileri olacağız. Öz savunma hakkı da dahil, erk’ek devlet şiddetine karşı birlikte ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz.” dediler… Sloganlar eşliğinde eylem sona erdi…

MANNHEİM : Yeni Kadın, SKB ve MLPD’nin, Mesude’nin Mannheim’daki çığlığı olabilmek ve Mesude şahsında kadına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla bir araa geldiler. Kurum temsilcileri yaptıkları açıklamalarında Avrupa’da yükselen kadına yönelik şiddete ve kadın katliamlarına dikkat çekerken, kadın dayanışmasının önemine vurgu yaptılar…Sloganlar eşliğinde eylem sona erdi. .

NÜRNBERG : Yeni Kadın ve SKB’nin çağrısıyla Lorenzekirche önünde gerçekleştirilen mitinge, İnternasyonel istiche Linke (IL), Medya Halk Evi, Courage ve çeşitli kurumlar katılım sağladılar. “Kadına dönük şiddet politiktir”, “Meryem yalnız değildir” pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda; patriarkayla kapitalist sistemin birbirini beslediğine dikkat çekilerek, kadına yönelik şiddetin politik olduğuna vurgu yapıldı… Sloganlar eşliğinde eyleme son verilirken, davanın sonuna kadar takipçi olacaklarını belirtip, 11 Mayıs Pazertesi saat 18.00’de yine aynı yerde, Mesude ve çocukları için toplanacaklarını bildirdiler…

STUTTGART : Stuttgart Schlosplatz’da (Kobanê Meydanı) ADKH, Yeni Kadın, SKB, Kürt Kadın Hareketi, AlInteri, Die Linke, Courage, Sİ ve Zusammen Kampfen Meryem ve çocukları için biraraya geldiler. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48’inci yıldönümü ve devlet erk’ek şiddeti nedeniyle yaşamlarını yitiren bütün kadınların anısına yapılan saygı duruşu ilemitinge start verildi… Yapılan konuşmalarda; Meryem Şahin şahsında kadına yönelik şiddetin politik olduğuna vurgu yaparak, corona pandemisi sürecinde görünür bir şekilde yükselen kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının sömürü sistemi kapitalizmle nasıl iç içe geçtiğine vurgu yaparken, kadın katliamlarının sonlandırılması için kadın dayanışmasının ve örgütlülüklerimizle öz savunmanın güçlendirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekildi. Meryem’in ve çocuklarının davasının sonuna kadar takipçileri olunacağı da belirtilerek söylenen marşlar, türkülerle sloganlar eşliğinde eylem sona erdirildi.

İSVİÇRE : Zürih Stauffacher’da, “Jin Jiyan Azadi”, “Unsere Wut gegen die männliche gewait ist groß “, ” Wir vergeben keiner Gewalt gegen Frauen”, “Mesude Meryem Şahin ist nicht alleine” sloganlarının yazılı olduğu dövizler taşıyan Yeni Kadın aktivistleri Meryem’in sesini İsviçre’de yankılandırmak için bir araya geldiler. Yeni Kadın adına yaptıkları açıklamada; kadın katliamlarının ve kadına yönelik şiddetin politik özüne, kapitalist sistemle nasıl bütünleştiğine ve Avrupa’da zaten yükselişte olan erkek şiddetinin pandemi sürecinde çok daha fazla arttığına dikkat çekerken, Meryem şahsında kadın dayanışmasının ve öz savunmanın önemine vurgu yaptılar.

LONDRA : Yeni Kadın, Enfield Alevi Kültür Merkezi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Alxas Kadın Komisyonu, Kürecikliler Kadın Komisyonu, Cem-Evi, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi kurumları bir araya gelerek Mesude şahsında kadına yönelik şiddeti ve kadın katliamlarını protesto ettiler. Yapılan açıklamalarda, Covid-19 ile birlikte herkesin evlere kapandığı Avrupa’da, en güvenli yerler olarak lanse edilen evlerde kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının artışına dikkat çekildi.

Ayrıca, 6 Mayıs 1972 de TC faşizmi tarafindan asılarak katledilen, Türkiye Devrimci Hareketi’nin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan şahsında Mayıs ayında şehit düşen tüm devrim şehitleri, 1 dakikalık saygı duruşu ile anıldı.

VİYANA : Viyana Kadın Dayanışması olarak 1 Mayıs’ta Hamburg’ta ayrıldığı eşi tarafından, iki çocuğuyla birlikte katledilmek istenen Mesude Şahin ve 02 Mayıs günü yine eşi tarafından Kassel’de katledilen Ahmad ve bildiğimiz/ bilmediğimiz erkek şiddetiyle katledilen bütün kadınların sesi olabilmek üzere Viyana meydanında biraraya gelen kadın örgütleri hep birlikte öfkelerini haykırdılar… Yapılan konuşmalarda Corvid 19 ile birlikte toplumun evlere kapandığı Avurpa’da, artan kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarının egemen sistem tarafından beslendiğine dikkat çekildi.

Ayrıca 6 Mayıs 1972’de ’ta TC faşizmi tarafından idam edilen Türkiye Devrici Hareketi’nin önderlerınden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan şahsında Mayıs ayında şehit düşen tüm devrim şehitleri, bir dakikalık saygı duruşu ile anıldı,

FRANSA : Corona pandemisi sürecinden kaynaklı Fransa’da sürmekte olan sokağa çıkma yasakları, kadınların sokak eylemlerini olanaksız hale getirse de, Paris sokaklarında yapılan renga renk afişlemelerle, kadınlar Mesude’nin sesi oldular.

Ayrıca, Brüksel sokaklarında da yapılan afişlemelerle kadınlar Mesude’nin haykırışları oldular…

Kaynak: Avrupa