Home >> Haberler >> Avrupa >> Konya’da Kürt Aileye Yönelik Gerçekleştirilen Katliam Zürih’te Protesto edildi

Konya’da Kürt Aileye Yönelik Gerçekleştirilen Katliam Zürih’te Protesto edildi

ZÜRİH | 01.08.2021 | Konya’da Kürt Aileye Yönelik Gerçekleştirilen Katliam Zürih’te Protesto edildi

Birleşik Mücadele Güçleri ve İsviçre demokrasi güçlerinin katılımıyla, Zürih Stauffacher’da gerçekleştirilen eylemde Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye dönük saldırıda 7 kişinin katledilmesi protesto edildi.
Katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşıyan kitle, Kürtçe, Türkçe ve Almanca sloganlar atarak katliamı lanetledi. Yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından yine üç dilde açıklamalar ve konuşmalar yapıldı.
Yapılan açıklamalarda “Dün Deniz Poyraz’ı katledenler ile bugün Dedeoğulları ailesini katledenlerin aynı kişiler olduğu, bu planlı saldırının faillerini gözaltına alıp bırakan T.C. Devleti’nin kendi eliyle katliamlara zemin hazırlandığı ve bu katliamların bir bütün Kürtlere yönelik geliştirilen nefret ve imha politikalarının bir sonucu olduğu” vurgusu yapıldı. Yapılan bir başka konuşmada ise “ Hrant Dink katledildiğinde nasıl herkes tek yürek olup “Hepimiz Ermeniyiz” dediyse bugün de gün “Hepimiz Kürdüz” deme günüdür” denerek “Faşist saldırılara karşı örgütlenme ve faşizme karşı birlik olma” çağrısı yapıldı.
Protesto eylemi alkışlarla, zılgıtlarla ve atılan “Şehit Namırın” sloganı ile sonlandırıldı.


Kaynak: Avrupa