Home >> Kampanyalar >> Dayanışma >> Koblenz’de Politik Tutsaklara İlişkin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Koblenz’de Politik Tutsaklara İlişkin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

koblz

KOBLENZ |23.10.2016| Almanya’da tutsak bulunan Kürt politikacılar ile devrimci tutsaklara ilişkin bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Önceki gün Enternasyonal Kültür Merkezin’de (IKZ) yapılan bilgilendirme toplantısının konukları Avukat Frank Jasenski ve AZADİ temsilcisi Monika Morres katıldı.

Almanya’da süren Kürt politikacıların, Münih’te devam eden TKP/ML davası ve 129 a/b yasası üzerine bir konuşma yapan Avukat Jasenski, Alman mahkemelerinin görgüğü bu davaların tümünün politik olduğuna dikkat çekti. Alman Hükümetinin izniyle yapılan bu türden davalarda yargılanan insanların etkinlik düzenlemekle, konser organizeleri vs ile uğraşmaları dahi bu dava kapsamına alındıklarını belirtti ve bu türden davalara karşı politik mücadelenin önemli olduğunu dile getirdi. Münih TKP/ML davasının bir pilot dava olarak kabul edildiğini belirten Jasenski, yargılanan devrimcilerin Avrupa’da herhangi suçlarının olmadığını ve TKP/ML’nin yasak olmadığını dile getirdi. Delil diye ortaya konanların TC devletinin anlatımlarından öteye geçmediğini dile getiren Jasenski, dava kapsamında sadece Stadelheim hapishanesinde yeni bir mahkeme salonu kurmak için 17 milyon harcandığını dile getirdi. Devletin devrimcileri yargılamak ve sindirmek için maddi kaynağı bulduğunu dile getiren Jasenski bir yandan da tasarruftan bahsedildiğini vurguladı.

koblnz1

AZADİ temsilcisi Monika Morres ise PKK yasağının kronolıjisine kısa bir vurgu yaparak, Türkiye’de Kürtlere dayatılan katliam ve inkar politikalarına karşı geldikleri için insanların bu mücadeleyi seçtiklerini ve Alman devlet makamlarının bunu çok iyi bildiğine dikkat çekti. Rojava direnişi ve IŞİD’e karşı mücadelede önemli birer kurum olan PKK’nin yasağının kaldırılması için tüm demokrasi güçlerinin duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Bir sorun üzerine Morres, Almanya’da özellikle Frankfurt ve Mainz’de Kürt bayraklarının miting ve yürüyüşlerde yasaklanmasının gündemde olduğuna dikkat çeken AZADİ temsilcisi, buna karşı geniş platformlar yaratarak bu yasağı kabul etmediklerini dile getirmelerini istedi. Monika Morres son olarak tutsaklara yazılması gerektiğini, onlarla irtibatın onlara moral vereeceğini ve dayanışmanın önemlii olduğunu dile getirdi.koblz2

28 Ekim’de Münih’e…

Bilgilendirme toplantısının ikinci bölümünde söz alan dernek Eşbaşkanı, toplantıyı önemli gördüklerini, tutsaklara dayanışmanın önemli olduğunu dile getirdi. Münih’te devam eden TKP/ML davasına ilişkin dayanışmanın önemine vurgu yapan Eşbaşkan 28 Ekim günü Münih’e gidileceğini, Otbüsün Frankfurt’tan hareket edeceğini vurguladı.

 

 

 


Kaynak: atik-dayanisma