Home >> Haberler >> Avrupa >> Kempten cezaevi önünde Müslüm Elma ile dayanışma gösterisi

Kempten cezaevi önünde Müslüm Elma ile dayanışma gösterisi

 

Avrupa’nın beş ülkesinde onbir ATİK üyesinin 15-18 Nisan tarihleri arasında tutuklanmaları, dün Kempten cezaevi önünde yapılan bir miting ile protesto edildi.

 

 

Bavyera eyaletindeki Kempten Cezaevi önünde Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üyeleri tarafından Müslüm Elma’nın serbest bırakılması talebiyle bir gösteri düzenlendi.

 

Almanya’da Münih, Landshut, Kaisheim ve Kempten cezaevlerinde tutuklu olan ATİK üyelerinin serbest bırakılması için dün yapılan gösteride, ATİK tutuklularına yönelik izolasyon ve tecride son verilmesi ve tutukluların derhal serbest bırakılması istendi. Coşkulu geçen etkinlikte “Özgürlük mahkumları” ve “çav bella” marşları kitle tarafından hep birlikte söylendi.

Alman anti-faşistlerinin de destek verdiği mitingte Kempten cezaevinde tutuklu olan Müslüm Elma’nın yanlız olmadığı açıklanarak şu sloganlar haykırıldı: “Müslüm Elma yalnız değildir”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “İzolasyon ve tecrite son”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” , “Bütün Politik tutsaklara özgürlük” , “Her yer ATİK, Her yer direniş”.

Yaklaşık 1,5 saat süren gösteride ATİK adına yapılan konuşmada, 15 Nisan ila 18 Nisan 2015 tarihleri arasında başta Almanya olmak üzere, Fransa,İsviçre ve Yunanistan’da 11 devrimcinin,129 a /b gibi yasalara dayandırılarak ( ‘terörle mücadele yasası’) tutuklanmaları kınandı ve şunlar dile getirildi:“Tutuklanan yoldaşlarımız Avrupa da yasal ikamet eden,bir kısmı onyıllarca Türkiye zindanlarında tutsak edilen,Diyarbakır, Sağmacılar, Bursa cezaevlerinde direnen devrimcilerdir.Yaşamları boyunca faşizme,emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı onurluca direnen devrimcilere yönelik tutuklamalar ve gözdağı operasyonlarıyla bizlere geri adım attıracaklarını sananlar yanılıyorlar. Devrimci mücadele ve demokratik hak arayışı mücadelesi meşrudur,haklıdır. Türk devletinin ve MiT in sahte, yalan ve düzmece verdiği bilgilere dayanılarak, Alman polisinin ve Alman Adalet bakanlığının ATİK üyelerini tutuklamaları bir skandaldır. Operasyonlar meşru, yasal demokratik bir yığın örgütü olan kurumumuz ATİK’ i kriminalize etmeye yöneliktir” denildi.