Home >> Haberler >> Dünya >> Kadın mahpuslar yalnız değildir
Kadın mahpuslar yalnız değildir
Kadın mahpuslar yalnız değildir

Kadın mahpuslar yalnız değildir

İstanbul: Bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TiHV) İstanbul Temsilciliği, İnsan Hakları Haftası dolayısıyla, kadın tutsaklara uygulanan keyfi yönetmeliklere dikkat çekmek için Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadın mahpuslar yalnız değildir
Kadın mahpuslar yalnız değildir

Hapishane önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları ve tutsak yakınları, “Hapishanelerde tecrit uygulamasına son. Kadın mahpuslar yalnız değildir” yazılı pankartı açtı. Basın açıklamasında sık sık, “Devrimci tutsaklar yalnız değildir”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” gibi sloganlar atıldı. İHD MYK ve Kadın Komisyonu üyesi Dilber Yükseldi, hapishanelerin insan hakları ihlallerinin en yoğun yaşandığı yerler olduğuna dikkat çekerek, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde yaşanan hak ihlallerini anlattı.

Hapishane koşullarının sürekli olarak hastalık ürettiğini vurgulayan Yükseldi, “Sistemdeki adaletsizlik ve çürümüşlükten dolayı, sayıları her geçen gün daha da artan adli mahpus kadınların yaşadıkları sıkıntılar, hak arama bilincinin yetersizliğinin de etiksiyle çok daha vahim olmaktadır ayrıca trans kadınlara yapılan ayrımcılık ve tecrit onları intihar noktasına getirmektedir” dedi.

Sağlık koşulları nedeniyle kadın tutsakların tedavi hakkının engellendiğini kaydeden Yükseldi, uzun süreli hapis cezalarının ve tecridi had safhaya vardıran hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı kuralların uygulamaya konulmasının da ayrı bir insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde çok sayıda hükümlünün bulunduğunu söyleyen Yükseldi, “Böyle hassas ve insani bir konuda yetkililerle defalarca yapılan görüşmelere rağmen sorunlar hala çözülmemiştir. Hasta mahpusların durumu her geçen daha da kötüye gitmekte ve sayıları her gün artmaktadır” dedi.

Hasta tutsakların haklarının devlet tarafından korunması gerektiğini kaydeden Yükseldi, “Kadın hasta mahpusları derhal serbest bırakın” diyerek yetkilileri uyardı.