Home >> Haberler >> Avrupa >> İsviçre’de İstihbarat Servisi Daha Fazla Güçlendirilmek İsteniyor

İsviçre’de İstihbarat Servisi Daha Fazla Güçlendirilmek İsteniyor

H.Merkezi|04.02.2020| Telefon konuşmalarını dinleme, mektupları okuma, bilgisayar ağlarını hackleme, odalara dinleme cihazı yerleştirme ve çok daha fazlası…
İsviçre İstihbarat Teşkilatı (NDB) 2017 yılından bu yana, bir gizli servisten beklenebilecek ne varsa hepsini yapma yetkisine sahip. Bu yetkileri kullanmak için gerekli ön koşullar ise; terörizm şüphesi, casusluk, silahlanma ve de bir mahkeme emri.

Şiddet ya da aşırılık vakalarında kullanılan yeni istihbarat uygulamaları tabu konusu iken, Federal Savunma Bakanlığı’ndan (VBS) bir çalışma grubu, izne tabi olan bilgilerin toplanmasına dair kriterlerin şiddet içeren aşırıcılık vakalarında da kullanılabilmesi için bir yasa revizyonu yapılmasına karar verdi.

 

Ancak tasarlanmakta olan İstihbarat Servisi Yasası (NDG) revizyonu pek çok sebepten dolayı tartışmalı;
İsviçre halkı, üç yıl önce İstihbarat Servisi Yasası ile ilgili yapılan bir oylamada yeni düzenlemelere onay vermişti.
Ek olarak Federal Hükümet, aşırılığın siyasi-ideolojik hareketlere yakınlığı nedeniyle, aşırılıkların güvenlik yetkilileri tarafından “özel kısıtlamalara “tabi tutulmaları gerektiğini vurgulamıştı.

Hükümet’in kararsızlığındaki bir diğer etken ise sağ ve sol radikal hareketlerin sayılarının şu aşamada görece stabil olmaları.
Bu noktada, istihbarat servisinin neden daha fazla yetkiye ihtiyaç duyduğu önemli bir soru olarak ortada duruyor.

Anayasa hukukçusu Prof. Rainer Schweizer, istihbarat servisinin şiddet içeren aşırıcılığa karşı mücadele için, yetkilerini sonuna kadar kullanmasının işinin gereği olduğunu belirtirken, yasanın daha dar bir tanımda olması gerektiğini vurguluyor ve “Yeni uygulamalar, gerçekten sadece hedef odaklı ve organize şiddet kullanan gruplar için geçerli olmalı. “diyor.

Başka bir argüman ise şu şekilde dile getiriliyor; “Şiddet kullanan göstericilerle mücadele polisin görevi olarak kalmalı. Yasa, şu anki biçiminde insan hakları sözleşmesini belli açılardan ihlal ediyor. Bu hatalar bir an evvel düzeltilmeli.“ (Kaynak: Haber Podium)


Kaynak: Avrupa