Home >> Haberler >> Avrupa >> İsviçre’de İkinci Korona Dalgasi İçin Yeni Önlemler

İsviçre’de İkinci Korona Dalgasi İçin Yeni Önlemler

İSVİÇRE|28.10.20|Federal Konsey Başkanı Simonetta Sommaruga ve Sağlıktan sorumlu bakan Alain Berset ve Ekonomi Bakanı Guy Parmelin bugün düzenledikleri bir basın toplantısında; ikinci Korona dalgası döneminde, virüsün yayılmasını önlemek için İsviçre genelinde alınacak olan önlemleri açıkladılar. Önlemler ikinci bir açıklamaya kadar yürülükte kalacak.

Önümüzdeki kış ayları boyunca devam edecek olan bu önlemlere dair detaylar şöyle;

Maske kullanmak

Şimdiye kadar, toplu taşıma araçlarında ve İsviçre genelinde halka açık iç mekanlarda maske takmak zorunluydu.

Bu zorunluluk artık işyerlerinde (bireysel ofisler hariç), tesislerin ve şirketlerin açık alanlarında, şehir merkezlerindeki buluşma noktalarında, işyerlerinde, restoranlarda, pazarlarda, tüm kamusal alanlarda, otobüs duraklarında, tren istasyonlarında ve bekleme alanlarında da geçerli olacak.

Maske kullanımının işyerlerinde  ve tatil yerlerinde de yaygınlaştırılması hedefler arasında.

Hızlı testler

Hızlı testler İsviçre genelinde 2 Kasım’dan itibaren kullanılmaya başlanacak. Ancak kullanımları sınırlı olacak.Bu testleri, semptomları olanlar ve risk grubunda olmayanlar yaptırabilecek. Swiss Covid uygulamasından mesaj alan kişiler de hızlı testlerden yararlanabilecekler.

Federal Hükümet, bu testlerin maliyetini de açıklığa kavuşturdu. Buna göre Federal Sağlık Dairesi BAG tarafından tanımlanan kriterleri karşılayan kişilerin test masrafları Federal Hükümet tarafından karşılanacak.

Eylem, miting ve etkinlikler

İsviçre genelinde 1 Ekim’den bu yana, önlemler dahilinde bin’den fazla kişinin katıldığı büyük etkinlikler yapılabiliyordu. Bazı kantonlar bu duruma tepki gösterdiler ve eylemlere katılımı bin kişi ile sınırlandırdılar.

Alınan yeni kararlara göre, kış ayları boyunca bin kişiden fazla olan eylemler, mitingler ve etkinlikler yasaklandı. Bu, futbol ve buz hokeyi gibi maçların, daha önce olduğu gibi boş tribünler eşliğinde yapılacağı anlamına geliyor. Durum, konser, tiyatro ve diğer kültürel etkinikler için de geçerli.

Halka açık olan etkinlikler için belirlenen limit ise 50 kişi. Mesafenin korunamadığı durumlarda maske takmak zorunlu.

Özel etkinlikler

Yaz aylarında düğünler ve doğum günü partileri gibi özel etkinlikler aile ve arkadaş ortamında gerçekleştiriliyordu. Ancak bu tür etkinliklerin enfeksiyon kaynaklarından biri olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Appenzell’deki Schwellbrunn’da yapılan bir düğün, virüsün yayılmasını sağlayan bir etkinliğe iyi bir örnek olarak gösterilmişti.

Federal Hükümet özel etkinliklere katılım sayısını 10 kişi ile sınırladı.

Spor

Yeni uygulamaya göre en fazla 15 kişi ile, fiziksel teması olmayan sporlara izin verilebilecek.

Koridorlarda maske takmak ve mesafe korumak da zorunlu. Bu kapsamda küçük gruplar halinde, futbol antrenman seansları yapılabilecek. Maske gereksinimi tenis salonları ve fitnes merkezleri için de geçerli.

Gastronomi

Alınan yeni kararlara göre, Külupler ve diskolar kapatılacak. Restoranlar ve barlar 23:00 – 06:00 saatleri arasında kapalı kalacaklar. Restoranda bulunan bir masaya en fazla dört kişi oturabilecek. Diskolar ve dans salonları kapatılırken dans etkinlikleri de yasaklandı.

Okullar

Federal Hükümet, “Zorunlu ve özel okullarda mümkün olduğunca uzun süre yüz yüze öğretim yapmaktan kaçınmalıyız” diyor.

Yedinci sınıfa kadar olan çocuklar için, yüz yüze olan dersler devam edebilecek. Ancak maske kullanmak zorlunlu olacak.

Üniversiteler ve yüksek okullar uzaktan eğitime geri dönecekler.

 

The post İsviçre’de İkinci Korona Dalgasi İçin Yeni Önlemler first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa