Home >> Haberler >> Avrupa >> Inssbruck’tan selam olsun Boğaziçi’ne

Inssbruck’tan selam olsun Boğaziçi’ne

INNSBRUCK|13.02.2021| Avusturya’nın İnnsbruck şehrinde Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma mitingi örgütlendi. KSV ve Tirol Demokratik Güçbirliği’nin örgütlediği mitinge İnnsbruck ve Kufstein Alevi Derneği, ADHF, DİDF ve ATİK Komitesi katılım sağladılar.

Komünist Öğrenci Hareketi’nin (KSV) çağrısıyla saat 17:00’de şehrin merkezi alanı Fransizkanerplatz’da kitle toplandı. Hava ısısının -7 derece olmasına rağmen, Tirol Demokratik Güç Birliği^nin (TDGB) adına yapılan açılış konuşmasıyla miting başladı. Ardından KSV konuşma yaptı. Komünist Gençlik Hareketi yaptığı konuşmada, Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma eylemlerine polisin uyguladığı şiddeti kınadı. Avrupa’nın da birçok ülkesinde de gelişen üniversite hareketlerine değinen KSV, Avrupa coğrafyalarında da birçok yerde, direniş eylemlerinin polis şiddeti ile bastırılmak istendiğini hatırlattı. Bütün bu şiddete rağmen mücadelede de ortaklaşmamız gerektiğine dikkat çekerek, ırkçılığa, faşizme ve kapitalizme karşı ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. Ardından, Selma Schacht ve Max Zirmgastın gönderdiği sesli mesajlar dinletildi ve ATİK adına da Almanca bir konuşma yapılırken, ATİK bildirileri de dağıtıldı. Mitingde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin seslendirdiği “yuh yuh” parçası da dinletildi.

KSV’nin örgütlediği Boğaziçi Üniversitesi direnişi ile dayanışma mitingi için yapılan genel çağrıda, gazeteci yazar Max Zirmgast ve AK Viyana, Avusturya’daki ilerici – demokrat aydınların, Tirol Demokratik Güç Birliği’nin çağrısına, İşçi Odaları Birliği’nden (Komüntern) Selma Schacht’ın dayanışma mesajlarını yayınladı.
The post Inssbruck’tan selam olsun Boğaziçi’ne first appeared on ATİK Online.
Kaynak: Avrupa