Home >> Haberler >> Avrupa >> Hamburg’da “Ukrayna’da Neler Oluyor” Adlı Panel gerçekleştirildi

Hamburg’da “Ukrayna’da Neler Oluyor” Adlı Panel gerçekleştirildi

HAMBURG|28.03.2022| MLPD ve ATİF’e bağlı Hamburg derneğinin ortaklaşa düzenlediği panel, 26 Mart 2022 tarihinde HKDD( Hamburg Kültür ve Dayanışma Derneği)’de gerçekleştirildi. Panel, 62 uluslararası Komünist Parti ve örgütlerden oluşan ICOR’un temsilcisinin sunumuyla başladı.

Ukrayna’nın tarihi hakkında bilgilendirme yapıldı ve savaşın günümüze kadar olan süreci anlatıldı. Temsilci bu emperyalist savaşta ne NATO’yu, ne ABD’yi, ne de AB’yi desteklemediklerini belirtti. Yeni bir barış hareketine ihtiyaç olduğu, bunun pasif bir barış hareketi değil aynı zamanda savaşı durdurmaya dönük yaptırımları olan bir hareket olması gerektiğini belirtti. İşçi sınıfını özellikle de Rusya’da savaşa karşı genel bir grev örgütlemesi gerektiği ve buna diğer ülkelerdeki işçi sınıfının da destek vermesiyle bu savaşın etkisiz hale getirilebileceği ancak bu tür savaşların ancak sosyalist bir devrimle tamamen ortadan kalkacağı söylendi.

ICOR Rusya ve Ukrayna temsilcilerinin verdiği bilgiler iletildi. Courage’dan Weltfrauen Komitee (Dünya Kadın Komitesi) temsilcisi Ukrayna’daki kadınların durumu hakkında bilgilendirme yaptı. InterBündnis’in(Enternasyonal Birlik) 2016 yılında faşizme ve savaşa karşı kurulduğu 3. Dünya savaşının kapıda olduğu bu dönemde, bu oluşumun öneminin daha da arttığı vurgulandı.

ATİF adına yapılan konuşmada sadece NATO ve AB’yi protesto etmenin yeterli olmadığı, Ukrayna Donetsk ve Luhansk’teki devrimci, anti-kapitalist, anti-emperyalist güçlerle, uluslararası mücadelenin bağını kurmanın birinci görevimiz olduğu, Almanya’da Rus ve Ukraynalı işçilerin karşı karşıya getirilmelerine karşı bir emek örgütü olarak çalıştığımız işyerlerinde işçilerin birliğini öne çıkarmamız gerektiğini vurguladı. ATİF temsilcisi sözlerini: ”Şimdi bütün dünya işçileri ve ezilen halklar arasında barışı, haksız emperyalist savaşlara karşı da savaş sloganını öne çıkarmanın zamanıdır” diyerek sonlandırdı.
Panel MLPD’nin Rote Paprika adlı müzik grubunun çaldığı Enternasyonal Marşı’ın hep birlikte söylenmesi ile sona erdi.


Kaynak: Avrupa