Home >> Haberler >> Avrupa >> Fransa’da Ülkü Ocaklarının Kapatılması Gündemde

Fransa’da Ülkü Ocaklarının Kapatılması Gündemde

FRANSA |03.11.2020| Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Çarşamba günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında Fransa’da faaliyet gösteren Ülkü Ocakları’nın kapatılmasının kararlaştırılacağını açıkladı.

Darmanin, hafta sonunda ‘Ermeni Soykırımı’ anıtının saldırıya uğraması,  ‘Bozkurtlar’ anlamına gelen Fransızca “Loups gris” ve Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin baş harfleri olan ‘RTE’ yazmalarının ardından hükümetin “aşırı Türk milliyetçisi ‘Bozkurtlar’ hareketini yasaklayacağına” dair açıklama yaptı.

Fransa ile birlikte tüm Avrupa’da son dönemlerde Türk faşist örgütlenmelerinin yoğun bir faaliyeti söz konusu. Avusturya’da Avrupa Kadın Dayanışması mitingine saldırının ardından başta ATİK’e bağlı Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği (VTİD) olmak üzere devrimci-demokrat kurumlara saldırılması, Almanya’da yaklaşık 6 bin Türk ajanının bulunması ve çeşitli örgütlenmeler kurması, Fransa’da bir çok miting ve gösterilerde provokasyon girişimleri ve benzer bir çok gelişme yaşanmaya devam ediyor.

Fransa kamuoyunda önümüzdeki dönemde Milli Görüş’e ait 71 cami ve 10 Türk okulu, çeşitli tarikatlara ait dergahlar, yine tarikatlara ait onlarca okulunda kapatılacağı dile getiriliyor. İki ülke arasında bir anlaşma sağlanmaması durumunda, Fransa’da bulunan Türk okullarına Türkiye’den öğretmen ve camilere de Türkiye’den görevlilerin getirilmesi  yasaklanacak. Fransa da son iki yılda 15 cami, 12 dernek ve 4 okulun kapatıldı. Bu konuya ilişkin Macron,  Şubat ayında yaptığı açıklamada, “Ülkedeki ibadet yerlerine (camilere) yabancılar tarafından sağlanan finansman daha iyi kontrol edilmeli. Paranın nereden ve kimden geldiği ve ne için kullanılacağı bilinmeli. Bununla ilgili yasa çıkarılacak” demişti.  Türkiye, Cezayir ve Fas’tan Fransa’ya gelen imamların sayısının 300 olduğunu, bu uygulamadan vazgeçeceklerini belirten Macron, imamların da Fransa’da yetişmesi ve Fransızca bilmeleri gerektiğini, imamların ramazanda artık ülkeye gelmeyeceğini de eklemişti.

The post Fransa’da Ülkü Ocaklarının Kapatılması Gündemde first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa