Home >> Haberler >> Avrupa >> Frankfurt’ta; “Hepimiz Sakine, Fidan, Leylayız!” sloganları yükseldi

Frankfurt’ta; “Hepimiz Sakine, Fidan, Leylayız!” sloganları yükseldi

FRANKFURT|09.01.2021| Paris`te, 9 Ocak 2013’te faşist TC Devleti’nin MİT’leri tarafından alçakça katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Frankfurt’ta gerçekleştirilen bölgesel çapta örgütlenen yürüyüş ile anılırken, TC faşizmi ve katliamları lanetlendi.

Frankfurt Hauptbahnhof ta toplanan çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kitle, öfkeli sloganlarıyla, rengarenk pankart ve bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Kortej Hauptwache ye vardığında, Defend Rojava ve Amara kadın hareketinin hazırlamış olduğu alan coşkulu alkışlarla karşılandı. Alanda katledilen Kürt kadınlarının resimleri sergilenmişti. “Erdoğan’ın yargılanması için 100 neden” şiarıyla 25 Kasım’da startı verilen kampanyanın duyurusu yapıldı ve imzaların toplanmasına devam edildi. Miting alanında çeşitli kurumlar konuşmalar yaparak TC devletinin gerçekleştirdiği katliamı lanetlediler. Konuşma yapan kurumların içinde Yeni Kadın temsilcisi de vardı.

Yeni Kadın temsilcisi okuduğu bildirisinde; “Tarihe mal olmuş Bese’lerin, Beritan`ların, Meral’lerin, Barbara’ların, Rosa’ların, Clara’ların ve daha nice bedel ödeyen kadınların yarattığı mirası devralarak, yaşamının büyük bir bölümünü mücadele ile taçlandıran Sakine Cansız ve yoldaşları mücadelemizde yaşayacaklar!” dedi ve konuşmasını; “TC faşizminin günümüz temsilcisi R.T.Erdoğan ve şürekası AKP+MHP, her geçen gün Türkiye halkına yönelik sürdürdükleri baskı, zulüm ve katliamlarla susturulmuş, sindirilmiş, teslim alınmış bir toplum yaratmaya çalışıyorlar. Bu politikanın devamı olarak Avrupa’da da besleyip büyüttükleri MİT ajanları ile Türkiyeli ilerici ve devrimcilere, Kürt halkının temsilcilerine, öncülerine yönelik suikastler düzenliyor, katliamlar gerçekleştiriyorlar. Kürt Özgürlük mücadelesinin öncülerinden, Amed zindan direnişinin simgelerinden Sakine Cansız ve yoldaşlarına uygulanan sinsi ve vahşi suikast ta bu katliamlardan biriydi.

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e sıkılan kurşun; başta kadınların özgürlük mücadelesi olmak üzere; özgürlük, adalet, halkların barış içinde yaşaması için verilen mücadeleye sıkılmıştır.

Avrupa devletleri ise, çıkarları çerçevesinde TC Devleti’nin tüm insanlık suçları ve ortaya çıkan suikast girişimleri, listeleri, tetikçileri, MİT’leri bilinmesine rağmen göstermelik soruşturmalarla üstünü örterek suç ortaklığı yapmaktalar.

Bunun içindir ki gün; Sakine’ler ve patriyarkal kapitalist sistemin katlettiği bütün kadınlar için adalet aramak ve kadınlar olarak TC devletinin oyunlarından korkmadığımızı, “Hepimiz Sakine, Leyla, Fidan’ız!” sloganlarını, başta Paris olmak üzere, Avrupa sokaklarında haykırma günüdür.” diyerek devam etti. Daha sonra Sakine, Fidan ve Leyla nın resimlerinin basılı olduğu bayrak sarı, kırmızı ve yeşil renkli balonlara gökyüzüne bırakıldı.

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde eylem sona erdi…


 

The post Frankfurt’ta; “Hepimiz Sakine, Fidan, Leylayız!” sloganları yükseldi first appeared on ATİK Online.
Kaynak: Avrupa