Home >> Haberler >> Avrupa >> Çelik’in davasında Prof. Paech bilir kişi olmak istedi

Çelik’in davasında Prof. Paech bilir kişi olmak istedi

Haber Merkezi | 25.08.2020 |Geçtiğimiz Ocak ayında gözaltına alınan ve Temmuz ayından bu yana Hamburg’da duruşmaları başlayan Kürt siyasetçi Mustafa Çelik’in davasında Prof. Norman Paech bilir kişi olmak için başvurdu.

Geçtiğimiz Ocak ayında Bremen’deki evinde gözaltına alınan Mustafa Çelik’in başına gelenler Alman devletinin Kürt siyasetçiler ile aktivistlere yönelik sürdürdüğü kriminalize siyasetinin en canlı örneklerinden biri. Kürt özgürlük hareketine karşı devreye konulan 129b soruşturma ve yargılamalarının mağdurlarından olan Çelik ilk olarak 2015’nda hapis cezasına çarpıtılmıştı.

2 yıl rehin kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Çelik, aynı suçlamalardan dolayı bir kez daha yargılanıyor. Çeşitli kronik ve damar hastalığının yanı sıra böbreklerinin işlevini yitirmesinden kaynaklı uzun süredir tedavi gören Çelik, doktor kontrolü altında tedavi görmesine rağmen aylardır cezaevinde. Çelik’in yargılanması geçtiğimiz Temmuz ayında Hamburg Yüksek Bölge Mahkemesi’nde başlamıştı.

7 Eylül ve 9 Eylül tarihlerinde yeniden başlayacak duruşmalar öncesinde Prof. Norman Paech, ‘bilir kişi’ sıfatıyla dinlenilmesi için mahkemeye başvurdu. Türk devleti ile PKK arasında yaşanan çatışmalara dair Almanya’nın önde gelen bilim insanlarından olan Prof. Paech Kürt siyasetçi ve aktivistlere yönelik açılan ‘terör örgütü üyeliği’ davalarına ilişkin görüşlerini sunmak istediği öğrenildi.

Almanya’da daha önce görülen bazı davalarda Prof. Dr. Paech “Kürt sorunu ve uluslararası hukuk” başlıklı sunumlar vererek, PKK’nin neden ‘terörist bir örgüt’ olmadığını bilimsel verileriyle açıklamıştı.

PROF. NORMAN PAECH KİMDİR?

Prof. Norman Paech, Ortadoğu’daki gelişmeler, uluslararası ilişkiler ve devletler arası hukuk konularında Almanya’da en çok başvurulan isimlerden. 40 yıldan fazladır Kürdistan’ı takip eden Prof. Paech, ülkesinde Kürt halkının özgürlük mücadelelerini de destekleyen isimlerin başında geliyor.

Prof. Norman Paech, 1938 yılında Almanya’nın Bremerhaven kentinde dünyaya geldi. Tübingen, München ve Paris üniversitelerinde hukuk ile siyasal bilimler eğitimini alan Prof. Paech, 1975-1982 yılları arasında Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesörlük yaptı.

1982’den 2003’e kadar ise aynı üniversitede siyaset ve ekonomi dersleri verdi. Ayrıca 1977-1986 yılları arasında Demokrat Hukukçular Birliği başkanlığını yapan Paech, 2005-2009 arası ise Federal Meclis üyesiydi ve bu dönemde Sol Parti’nin dışişleri sözcüsüydü. (ANF)


Kaynak: Avrupa