Home >> Haberler >> Avrupa >> Berivan Aslan suikast tehdidi altında girdiği milletvekili seçimini kazandı

Berivan Aslan suikast tehdidi altında girdiği milletvekili seçimini kazandı

VİYANA|13.10.2020 |Avusturya’da yapılan seçimlerde % 14 oy alan Yeşiller Partisi’nden aday olan Berivan Aslan yeniden eyalet milletvekili seçildi.

Yeniden vekil olan Berivan Aslan,  2013-2017 arasında milletvekiliği yapmış ancak partisi yeşillerin son seçimlerde % 4 oy alarak parlamento dışı kalmasıyla üniversitede öğretim üyeliğine başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde polise teslim olan Italyan pasaportlu bir Türk kendisine Türk makamları tarafından aralarında Aslan’ın da bulunduğu Türkiye kökenli bazı muhaliflere saldırı düzenleme görevi verildiğini itiraf etmişti. Berivan Aslan bunun üzerine sokakta aktif seçim çalışmalarına ara verdiğini açıklamıştı.

Seçimlerden sonra bir açıklama yapan Aslan, „vekil olarak tekrardan siyasete geri dönmem beni çok sevindiriyor. Dayanışmanız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim! güzel günler gelecek. Buna eminim. Yeterki boyun eğmeyelim!” dedi.

Avusturya seçimlerinde Türk partisi olarak bilinen Söz Partisi ise barajı aşamadı (%1,6). AKP’nin yurtdışı örgütü yaptığı açıklamada,  Avusturya seçimlerinde ana akım partilere oy verilmesini istemişti.

VİYANA’DA DA DENGELER DEĞİŞTİ

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan belediye seçimlerinde aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlükçü Partisi) 23.1 oy kaybetti.

Başkent Viyana’da yapılan belediye seçimlerinde aşırı sağcı parti Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) ağır bir yenilgi aldı.

Seçim sonuçlarına göre; Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 42.2 birinci parti oldu.

Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) yüzde 21.1. oy kaybederek büyük bir yenilgi yaşadı. Hükümetteki koalisyon ortağı ÖVP (Avusturya Halk Partisi) yüzde 18.8. oy alarak 9 puan oyunu artırdı, Yeşiller 14.00. oy alarak oyunu yüzde 2.2. artırdı. İki yıl önce skandal bir video kayıtı ortaya çıkan aşırı sağcı Heinz-Christian Strache’nin, “Team HC Strache- Allianz für Österreich “(Avusturya için Ittifak) partisi, ise baraj atında kaldı.

Öte yandan Viyana Eyaleti ve Belediyesi seçimlerine 26’ncı sıradan sosyal demokratların adayı olarak giren Şafak Akçay da, Viyana Eyalet milletvekili olarak seçimi kazandı.

Viyana Eyaleti Belediye ve Eyalet Meclisi üyesi de olan Akçay, SPÖ’de de yönetici olarak görev yapıyor. Akçay “Bizler yani ikinci ve üçüncü kuşak farklılıklarımızla -kültür, din, dil, mutfak-  bu şehri zenginleştirdik. Artık Viyana şehrinin bir parçasıyız ve sorumluluklarımızın bilincine vararak hareket etmeliyiz” dedi. (artigercek)

The post Berivan Aslan suikast tehdidi altında girdiği milletvekili seçimini kazandı first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa