Home >> Haberler >> Avrupa >> Basına ve Kamuoyuna – Alevi Dedesi Ecevit Emre’nin Evinin Kurşunlanmasını Kınıyoruz!

Basına ve Kamuoyuna – Alevi Dedesi Ecevit Emre’nin Evinin Kurşunlanmasını Kınıyoruz!

Haber Merkezi | AABF İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre’nin evi kurşunlanmıştır. Maraş katliamının yıl dönümünde yapılan saldırıya karşı ATİK bir kınama mesajı yayınladı.

 

Basına ve Kamuoyuna

Alevi Dedesi Ecevit Emre’nin Evinin Kurşunlanmasını Kınıyoruz!

Alevi Dedesi ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) İnanç Kurulu Sekreteri Ecevit Emre’nin 23 Aralık tarihi sabahı evine silahlı saldırı düzenlenmiştir. Aynı zamanda Almanya’da Sol Parti’de 2017 seçimlerinde milletvekili adayı olan Emre’nin evinin kurşunlanması, Avrupa’da ki Alevi hareketine yönelik yapılan bir saldırıdır.

Uzun yıllardır Almanya’nın Baden-Wüttemberg Eyaleti’ne bağlı Wiesloch-Baiertal kendinde oturan ve çevresinde çok tanınan Ecevit Emre’nin evine yönelik yapılan bu saldırı, son zamanda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde Alevilere ait evlerin işaretlenmesinde farklı değildir. 19-24 Aralık 1978’de gerçekleştirilen Maraş katliamı yıldönümünde bu saldırının yapılması çok ta tesadüf olmadığını ve faillerin kimler olabileceğini kendisini açıkça ortaya koymaktadır.

Almanya’da Faşist TC’nin istihbarat elamanlarının demokrasi güçleri hakkında bilgi topladıkları, hedef gösterdikleri kesin bilinmesine ve defalarca ispatlanmasına rağmen Alman devletinin buna müsamaha göstermesi, ortak çalıştıklarının bir göstergesidir. Bundan dolayıdır ki, Ecevit Emre’ye yönelik yapılan bu saldırının kimler tarafından yapıldığı açığa çıkartılana kadar esas faili Alman devletidir.

Ecevit Emre’ye yapılan saldırı bir ilk değildir. Defalarca bu tür saldırılar yapılmış ve failleri sürekli gizli tutulmuştur. Fakat nasıl ki şimdiye kadar yapılan saldırılar başta Alevi hareketi olmak üzere, demokrasi güçlerini geriletmediyse bu da asla geriletmeyecektir. Yapılan bu saldırılar da göstermiştir ki, Alevi hareketi ve demokrasi güçlerinin doğru yolda olması faşistleri rahatsız etmiştir.

Yapılan bu saldırı hepimize yönelik bir saldırıdır. Bu ve benzer saldırılara karşı koymak, ortak mücadeleyi büyütmekle olur. Bunun için tüm demokrasi güçleri Avrupa’da ortak mücadeleyi büyüterek, bu saldırıları bertaraf edebilir. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) olarak; Ecevit Emre’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor, Ecevit Emre ve Alevi hareketinin yanında olduğumuzu bir kez daha yeniliyoruz. Avrupa’daki yerli ve göçmen emekçileri ve demokratik güçleri yapılan bu saldırıya karşı koymaya çağırıyoruz.

23.12. 2019

ATİK- Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu 

 

 

 


Kaynak: Avrupa