Home >> Haberler >> Avrupa >> Avusturya’da Dağ Gibi Yükselen İşsizlik

Avusturya’da Dağ Gibi Yükselen İşsizlik

Avusturya | 24.09.2020 | Özellikle turizm, perakende ve ulaşımda artan işsizlik.

Toplam işsizlik oranı yüzde 12,2’ye yükseldi. Mutlak terimlerle, bu 1946’dan beri en yüksek işsizlik sayısı.

Korona krizinin Avusturya işgücü piyasası üzerinde büyük etkisi oldu. Bir yayına göre, Kamu İstihdam Servisi (AMS), Mart 2020’nin ortasından bu yana işsizlik siciline önemli girişler kaydetti. Öte yandan, neredeyse hiç yeni iş yok. Sonuç, kayıtlı işsizlikte 504.345’e (+199.934) artış oldu. Ayrıca AMS’de eğitim katılımcıları olarak kayıtlı 58.177 kişi var. Mutlak sayılarda, bu 1946’dan beri tüm zamanların en yüksek seviyesi.

İşsizlik akışı esas olarak, sezonun Mart ortasında işletmelerin kapanmasıyla fiilen sona erdiği turizm sektöründen geldi. Ancak, perakende veya ulaşım gibi ekonominin diğer birçok alanında da derin kısıtlamalar var. Üretim alanında üretim de küçültülmekte. Turizmden sonra inşaat sektörü, ticaret ve kiralama en çok etkilenen sektörler.

İşsizlik Yüzde 12,2

AMS hesaplamalarına göre Temmuz ayı sonunda işsiz sayısı bir önceki yıla göre yüzde 65,7 artacak. AMS eğitim kursuna katılanlar dahil edildiğinde Mart ayı sonunda rezervasyon yaptıranların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 52,5 veya 193,543 kişi artarak 562,522 oldu. Şu anda AMS eğitiminde 58.177 kişi var (bu 6,391 veya Mart 2019’dan yüzde 9,9 daha fazla).

Yükselen işsizlik dur durak bilmiyor.

Son bir ay içinde yapılan açıklamalar büyük şirketlerin işçi çıkarmaya yoğunlaşacağını işaret ediyor. Avusturya’nın Wattens kasabasında merkezi bulunan Swarovski şirketi yıl sonuna kadar 1.900 işçi daha çıkaracağını açıkladı. Bu işten çıkarmaların devam edeceğinin işaretini verdi. Şu an  4.000  yakın işçi çalıştıran şirket 2023’e kadar bu sayıyı 600’e indireceğini açıkladı.

MAN şirketi Avusturya ve Almanya’da toplam 9.600 işçiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Bu işçilerin çoğu Salzgitter şehrinde çalışan işçiler olacak. Çarşamba günü Salzgitter şehrinde 2.000 işçi bir yürüyüşle bu işten çıkarmaları protesto etti.

Voestalpine işçilere çıkış vermeye hazırlanıyor. AMS (Avusturya işçi bulma kurumu) ocak 2020’de Avusturya genelinde işsizler ordusuna 100.000 işsiz katılacağını açıkladı. Bugüne kadar kamuoyuna yansıyan belirli başlı büyük şirketler, daha yansımayan  yığınca iflasların olduğunu belirtti.

Avusturya’da bütün işçi çıkaran şirketler devlet tarafından Korona sürecinde milyonlarca yardım aldılar. Emekçilerden toplanan vergiler devlet tarafında kapitalistlere peşleş çekilmesine rağmen, yardımlardan sonra hemen işçileri işten çıkarmaya başladılar.

The post Avusturya’da Dağ Gibi Yükselen İşsizlik first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa