Home >> Haberler >> Avrupa >> AvEG-Kon: Viyana’da Türk faşistlerinin saldırılarına karşı antifaşist direnişe!

AvEG-Kon: Viyana’da Türk faşistlerinin saldırılarına karşı antifaşist direnişe!

HABER MERKEZİ | 26.06.2020 | Viyana’da türk faşistlerinin saldırılarına karşı AvEG-Kon antifaşist direnişe çağırıyor:

” Viyana’da Türk faşist çeteleri iki gündür devrimci, demokrat kesimlere saldırıyor. Avusturya polisi de saldırılara seyirci kalarak faşistlere destek veriyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da faşistler Avrupa Kadın Platformu’nun Çarşamba günü yaptığı eyleme saldırı girişiminde bulundu. Saldırının boşa çıkarılmasının ardından Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne (VİTİD) giden kitleye faşistler yeniden saldırıda bulundu. Dernek önünde toplanan 100 civarında faşist Türk devletinin çeteleri polisin gözetimi altında tahrik ve saldırılarını sürdürdü.

Irkçı, faşist çeteleri dağıtmak yerine VİTİD binasına girmek ve kimlik kontrolü yapmak isteyen Avusturya polisi, sonrasında da saldırganları değil, antifaşist bir kişiyi gözaltına alarak, tutumunu ortaya koymuştur.

Bu saldırıyı Perşembe günü protesto etmek isteyen Avrupa Kadın Dayanışması, devrimci ve antifaşistler bir kez daha aynı senaryo ile karşı karşıya kaldılar. Türk faşistleri Perşembe günü akşam saatlerinde Viyana’da bulunan VİTİD’in de kullandığı işgal binasına saldırdılar. Aynı sokakta bulunan DİDF lokaline de saldıran faşistler dernek lokalinin cam ve pencerelerini kırdılar.

Faşist Türk devletinin Viyana’daki çeteleri bu saldırı cesaretini Avusturya polisinin onları korumacı ve saldırılarına seyirci kalmasından almaktadırlar. Ancak bilinmelidir ki, devrimciler, antifaşistler birleşik mücadele ile bu saldırıları boşa çıkaracaktır.

AvEG-Kon güçleri iki gündür süren bu faşist saldırılara karşı ortak mücadele içindedirler.

Bu faşist saldırıları ve Viyana polisinin tutumunu kınıyoruz.

AvEG-Kon olarak VİTİD ve DİDF’e yönelik faşist saldırılara karşı omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bu türden saldırıların devrimcileri, antifaşistleri yıldıramayacağını ve cevapsız kalmayacağının bilinmesini istiyoruz.

Faşist saldırılara karşı tüm devrimci, ilerici güçleri birleşmeye ve her alanda birleşik devrimci mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

Faşizme karşı omuz omuza!
Yaşasın devrimci dayanışma!

AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu”


Kaynak: Avrupa